تاریخ انتشار :دوشنبه ۱۳ دی ۹۵.::. ساعت : ۸:۴۶ ب.ظ
print
فاقددیدگاه

ماجرای زندان «الجو» بحرین؛ دلایل و پیامدها

وزارت کشور بحرین مدعی شده که گروهی مسلح به «زندان جو» در شرق این کشور حمله کرده و شماری زندانی را فراری داده‌اند. در پی این ادعا، تمامی مناطق بحرین بخصوص مناطق شیعه‌نشین با ایجاد ایست‌های بازرسی متعدد مورد کنترل شدید امنیتی قرار گرفته‌اند.


تصویر تحلیل‌های کوتاه
 

◀️وزارت کشور بحرین مدعی شده که گروهی مسلح به «زندان جو» در شرق این کشور حمله کرده و شماری زندانی را فراری داده‌اند. در پی این ادعا، تمامی مناطق بحرین بخصوص مناطق شیعه‌نشین با ایجاد ایست‌های بازرسی متعدد مورد کنترل شدید امنیتی قرار گرفته‌اند. بحرین در ادامه سیاست فرافکنی خود، مدعی شده که ایران در این حادثه دخیل است و دلیل ادعای مذکور خود را نیز «موفق خواندن عملیات از سوی تلویزیون «اهل البیت» عراق عنوان کرده» که به زعم و ادعای رژیم آل خلیفه از سوی ایران حمایت می‌شود. بنا بر گزارش رسانه‌ها ۵ مسلح به زندان جو حمله کرده، یک زندانبان را کشته و ۱۰ زندانی را فراری داده‌اند. وزارت کشور بحرین زندانیانی که فراری داده شده‌اند را به ادعای خود به جرم قتل، اعمال اقدامات تروریستی و خشونت‌ورزی به اعدام محکوم کرده بوده است.

✳️تحلیل و ارزیابی

۱⃣زندان «جو» مرکز اصلاح و تربیتی است که زیر نظر وزارت کشور بحرین فعالیت می‌کند. همزمان با بیداری اسلامی و انقلاب ۱۴ فوریه بحرین ۱۰۰۰ نفر از معترضان به سیستم سیاسی بحرین بازداشت شده و به زندان مذکور انتقال داده شدند. در زندان «الجو» علمای مبارزی چون«شیخ عبدالجلیل المقداد»، «شیخ علی سلمان»، «شیخ محمد حبیب المقداد»، «شیخ میرزا المحروس» و «شیخ سعید النوری» محبوس بوده‌اند. همین موضوع ادعای رژیم بحرین در مورد هویت فراری داده شدگان مبنی بر گروه‌های خشونت‌ورز و قاتل را منتفی کرده و از هویت سیاسی و انقلابی فراری داده شدگان و فراری دهنده‌گان پرده برداری می‌کند.

۲⃣فرار زندانیان از زندان‌های بحرین امری مسبوق به سابقه بوده است. در سال ۲۰۱۱ و در اوج قیام مردم بحرین ۱۰۹ زندانی که بیشتر در جریان اعتراضات مربوط به بیداری اسلامی دستگیر و زندانی شده بودند توانستند از زندان «الجاف» فرار کنند. همین وضعیت در سال ۲۰۱۲ نیز تکرار شده است.

۳⃣عملیات‌های پیشین را نیروهای معتقد به مبارزه سخت با رژیم آل خلیفه مانند «سرایا الأشتر» و «سرایا المقاومه» بر عهده گرفته بودند. اما عملیات اخیر را هیچ کدام از جریان‌های مذکور بر عهده نگرفته‌اند و همین می‌تواند از تولد جریان و گروهی جدید که به مبارزه سخت معتقد است، رونمایی کند.

۴⃣افزایش حکم محکومیت شیخ علی سلمان، از ۴ سال  به ۹ سال و همچنین تداوم محاصره‌ی ۲۰۰ روزه‌ی منطقه «دراز»، محل اقامت «شیخ عیسی قاسم» می‌تواند به انقلابی‌تر شدن مقاومت و پایداری در بحرین کمک کرده و فضای رادیکال‌تری ایجاد نموده باشد.

۵⃣رژیم آل خلیفه در بحرین در سراشیبی سقوط قرار گرفته است. تداوم انقلاب مسالمت‌آمیز و انقلابی شدن فضا در مقطع کنونی ادعای یاد شده را ثابت می‌کند. از این رو رژیم آل خلیفه تلاش می‌کند با ایجاد و تقویت پیوندهای امنیتی و سیاسی با دولت‌های بیرونی بقای خود را دوام و قوام ببخشد. تلاش برای تشکیل هر چه سریع‌تر «اتحادیه خلیج‌فارس» و تلاش برای کشاندن و منافع‌دار کردن آمریکا و انگلیس در بحرین، در این چارچوب قابل تحلیل است.

***

• کاری از تحلیلگر اندیشکده راهبردی تبیین

• عضویت در کانال اندیشکده راهبردی تبیین:

https://telegram.me/joinchat/BG7BhTvAH-fc1CjjeSCo4g

دیدگاه خود را به ما بگویید.

لطفا معادله را به روز کنید