شواهد نشان می‌دهد که حماس دخالتی در مرگ سه نوجوان اسرائیلی نداشته است و مقامات اسرائیلی نیز به آن معترف شده‌اند. به هر شکل صهیونیست‌ها با کمک برخی از سران کشورهای منطقه، به دنبال خلع سلاح حماس و گروه‌های جهادی در فلسطین می‌باشند، اما گروه‌های جهادی نیز به برکت سلاح‌های خود توانسته‌اند مقاومت خوبی از خود به نمایش بگذارند.

قریب به یک ماه از تجاوز سهمگین و وحشیانه‌ی صهیونیست‌ها به باریکه‌ی غزه می‌گذرد. تهاجمی که به بهانه‌ی ربوده‌شدن 3 نوجوان اسرائیلی و مرگ آن‌ها شروع شد و صهیونیست‌ها انگشت اتهام خود را به سمت حماس نشانه رفتند. در مقابل، صهیونیست‌ها نیز یک نوجوان فلسطینی- آمریکائی را تا سر حد مرگ مورد ضرب و شتم قرار دادند. در ادامه، تهاجم از زمین و آسمان به باریکه‌ی غزه شروع شد و تاکنون نزدیک به 2000 فلسطینی به شهادت رسیده‌اند.

 

شواهد نشان می‌دهد که حماس دخالتی در مرگ سه نوجوان اسرائیلی نداشته است و مقامات نیز اسرائیلی به آن معترف شده‌اند. به هر شکل صهیونیست‌ها با کمک برخی از سران کشورهای منطقه، به دنبال خلع سلاح حماس و گروه‌های جهادی در فلسطین می‌باشند، اما گروه‌های جهادی نیز به برکت سلاح‌های خود توانسته‌اند مقاومت خوبی از خود به نمایش بگذارند. پیش‌بینی می‌شود که صهیونیست‌ها، مشابه جنگ‌های 22 روزه و 33 روزه که منجر به شکست و عقب‌نشینی صهیونیست‌ها گردید، در جنگ غزه نیز شکست سنگینی را متحمل شوند. دلایلی بر ناکامی صهیونیست‌ها و پیروزی استراتژیک مقاومت مترتب است که در ادامه به آن اشاره می‌شود.

 

1- واکنش مؤثر مقاومت

 

برای مردم ستمدیده‌ی فلسطین که چند دهه جنگ، دربه‌دری، آوارگی و از دست دادن عزیزانِ خود را تجربه کرده‌اند، هیچ راهی جز توسل به جنگ و دفاع مشروع و جانانه از شرف و حیثیت خود نمی‌ماند. با نگاهی به به تاریخِ مبارزات مردم فلسطین علیه اشغالگران درمی‌یابیم که تاکنون این طور نبوده که مبارزان به این سرعت به فناوری ساخت موشک‌های دوربرد نائل آمده باشند و اینگونه برق‌آسا اشغال‌گران را زمین‌گیر کرده باشند؛ چرا که در کمتر از یک دهه، برد موشک‌های مقاومت از 20 کیلومتر به 150 کیلومتر رسیده است. امروز گروه‌های جهادیِ فلسطین، به برکت پشتیبانی و تجهیزات مؤثر و تکنولوژی موشک‌های دوربرد، خواب و آرامش را از صهیونیست‌ها ربوده‌اند. مبارزان فلسطینی توانسته‌اند برای پیشبرد حرکت آزادی‌بخش خود با توسل به این ابزار، واکنش به موقع و غافلگیرکننده‌ای را علیه اسرائیل به نمایش بگذارند و صهیونیست‌ها را چندین مرتبه برای توافق آتش‌بس به پای میز مذاکره بکشانند.

 

2- حمایت قاطع جمهوری اسلامی ایران از غزه

 

جمهوری اسلامی ایران به عنوان ام‌القرای جهان اسلام و سردمدار اصلی مقاومت، تمام توان خود را برای تبیین جنایات ضد بشریِ رژیم صهیونیستی در فلسطین و دفاع از مردم مظلوم این آب و خاک به کار گرفته است. بر همین اساس، رهبر معظم انقلاب در جمع دانشجویان فرمودند: «تنها علاجی که تا قبل از نابودی رژیم صهیونیستی وجود دارد، مقاومت قاطع و مسلحانه است». به‌علاوه جوش و خروش انقلابیِ مردم ایران در روز قدس امسال و حمایت‌های همه‌جانبه‌ی نظام اسلامی از مردم فلسطین مؤید این موضوع می‌باشد، چرا که نابودی اسرائیل و آمریکا جزء آرمان‌های انقلاب اسلامی است و حضرت امام (ره) در این باره فرموده‌اند: «اگر قدرت آمریکا نبود، اسرائیل هم نمی‌توانست این کار سفاکانه را بکند»، بنابراین آمریکا و اسرائیل دشمن اصلی ملت ایران هستند که نمی‌توانند هویت مستقل ایران را برتابند. از طرفی جمهوری اسلامی ایران هم به دلیل نامشروع و جعلی بودن این رژیم و قتل و غارت و جنایاتش علیه بشریت در منطقه، از هرگونه حمایت و پشتیبانیِ خود از گروه‌های جهادی دریغ نخواهد کرد. به طور قطع، آینده از آن اسلام خواهد بود و حمایت از آرمان فلسطین در برابر غاصبان قدس، تنها راه علاج محو و نابودی این رژیم است.

 

3- حمایت و همراهی افکار عمومی

 

شهادت مردم بی‌گناه فلسطین توسط صهیونیست‌ها و ایستادگیِ مردم و گروه‌های جهادی باعث شده تا وجدان بیدار آزادی‌خواهان و صلح‌دوستانِ عالم علیه این فاجعه انسانی تحریک شود. طی گذشت چند هفته از تعرض صهیونیست‌ها، بسیاری از فعالان حقوق بشری در حمایت از فلسطین، تجمعات و حرکت‌های خودجوش و اعتراضی را در اقصی‌نقاط عالم علیه صهیونیست‌ها ترتیب داده‌اند. همچنین فشار افکار عمومیِ جهان علیه جنایات در غزه منجر به اخراج سفرای این رژیم از چند کشور شده است و برای اولین‌بار بسیاری از شخصیت‌های سیاسی، حمله‌ی نابرابر این رژیم جعلی به غزه را محکوم کردند و خواهان توقف حملات آن‌ها شدند. در حقیقت حمایت و همراهی افکار عمومی جهانیان از مردم غزه، به منزوی نمودن بیش از پیش این رژیم و شکست آن‌ها کمک نموده است.

 

4- پشتیبانی «حزب‌ا... لبنان» از مقاومت فلسطین

 

حمایت از حرکت‌های جهادی در منطقه و گروه‌های اسلامیِ فلسطینی، یکی از اصول بنیادین محور مقاومت می‌باشد؛ آن چنان که «سیدحسن نصرالله» در سخنرانی خود به مناسبت روز جهانی قدس گفت: «حزب الله به وظایف خود در قبال فلسطین عمل می‌کند ... ما تمام تحولات فلسطین و غزه را پیگیری می‌کنیم و در کنار آن از مسئولیت‌های خود شانه خالی نمی‌نماییم و هر چه بر ما واجب باشد انجام می‌دهیم». به باور بسیاری از تحلیل‌گران سیاسی، سیدحسن نصرالله در حالی مواضع خود را بیان می‌کند که پس از ماه‌ها در صحنه‌های علنی حاضر نشده بود و حضور علنی و حماسی وی در حسینیه‌ی شهدا، پیامی رسا را به صهیونیست‌ها مخابره می‌کند. برای صهیونیست‌ها روشن است که حزب‌الله در مواضع خود دیپلماتیک برخورد نمی‌کند، بلکه جنس حمایت حزب‌الله از فلسطین از نوع حماسه‌ی 33 روزه می‌باشد که در نهایت منجر به پیروزی غزه خواهد شد.

 

5- فشارهای داخلی بر صهیونیست‌ها برای خاتمه جنگ

 

شواهد حکایت از آن دارد که با شروع تجاوز به غزه و تحرکات گروه‌های جهادی، اکثر مقامات صهیونیستی نسبت به این واکنش‌ها غافلگیر شده‌اند و بر همین اساس بسیاری از صهیونیست‌ها به فکر رجعت و مهاجرت به کشور خود افتاده‌اند. حتی تعدادی از آنها با برگزاری تجمعات اعتراضی علیه مقامات این رژیم، خواستار توقف جنگ و خونریزی شده‌اند، چرا که برای آن‌ها مرگ سربازان و فرود موشک‌های مقاومت خوشایند نیست و تاب و تحمل آن را ندارند. لذا برای این که از بحران خارج شوند به هر وسیله‌ای متوسل می‌شوند تا جنگ متوقف گردد. در روزهای گذشته، هزاران اسرائیلی با برگزاری تظاهرات اعتراضی در تل آویو، خواهان توقف عملیات نظامیِ رژیم صهیونیستی و پایان‌دادن به خشونت‌ها در نوار غزه شده‌اند.

 

به هر شکل تمام عواملی که برشمرده شد، نقشی اساسی در شکست اسرائیل دارد و جزو مهمترین دلایل عقب‌نشینی رژیم صهیونیستی از غزه و اعلام آتش‌بس یکطرفه توسط آن‌ها می‌باشد. به نظر می‌رسد که اسرائیل از جنگ‌های گذشته با مقاومت درس عبرت نگرفته و در این نبرد نابرابر، در مقابل توان گروه‌های فلسطینی شکست خواهد خورد.