گروه منطقه‌ای اندیشکده‌ی راهبردی تبیین، با جناب آقای محمدمحسن فایضی، کارشناس میزِ «فلسطین و رژیم صهیونیستی» در اندیشکده راهبردی تبیین، در خصوص انتفاضه‌ی سوم فلسطین، علل، چالش‌ها و الزامات آن، گفتگویی ترتیب داده است که در ادامه، مشروح این گفتگو خدمت خوانندگان گرامی تقدیم می‌شود.

متنی که در ادامه تقدیم خوانندگان گرامی می‌شود، صحبت‌های دکتر رضا سراج، کارشناس مسائل راهبردی و عضو هیئت علمی دانشگاه است که در محل اندیشکده راهبردی تبیین، ایراد فرمودند.

گروه منطقه‌ای اندیشکده‌ی راهبردی تبیین، با دکتر نسرین مصفا، عضو هیئت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران و رئیس انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد، در مورد وقایع اخیر یمن و نقض حقوق بشر در این کشور توسط سعودی‌ها گفتگویی انجام داده است که مشروح آن در ادامه می‌آید.

عربستان در حال حاضر شرایط سه‌گانه برای تقسیم و تجزیه یک کشور را داراست. یمن نیز که حیاط خلوت سعودی‌ها بود، از دست این کشور خارج شد. آمریکایی‌ها نیز در شرایط اخیر یمن چندان دخالت نکردند. حتی خود عربستان نیز تلاش خاصی نکرد و ظاهراً مایوس بود، چرا که پیش از این برای تقویت مخالفان حوثی‌ها هزینه کرده بود.

در شرایط فعلی، صحنه‌ی سوریه، صحنه‌ی تقابل‌های راهبردی شده است؛ یکی بر سر مسئله انرژی و انتقال انرژی به غرب- که سوریه دالان بسیار مهمی برای این موضوع است- و دیگری تسلط بر منابعی که می‌توان از طریق آن تأمین انرژی را فراهم کرد که باز سوریه و عراق در این حوزه نقش بسیار مهمی دارند.

مواضع آقای کرزی را باید با توجه به شرایط داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی افغانستان مورد ارزیابی قرار دهیم چرا که به نظر بنده شرایط افغانستان برای اینکه انتخاباتش واقعا مردمی باشد و نام رئیس جمهور از صندوق رای بیرون بیاید مساعد نیست و آقای کرزی ضمن پنهان کردن تمایلات خود، در باطن به دنبال انتخاب اشرف غنی احمدزی به عنوان رئیس جمهور بوده است.

آقای کری قصد دارد که خود را به‌شکل یک میانجی در این مسائل جلوه دهد. آن‌ها مطابق سناریوی خود می‌خواهند خود را به‌صورت یک دلسوز و میانجی نشان دهند اما در نهایت درصدد این هستند که یک دولت قانونمند و معتمد مردم روی کار نیاید.

 

آقای السیسی که در مصر حاکم است، با آقای حفتر مراوداتی دارد و حتی دیدارهایی هم با هم داشته‌اند و آقای السیسی در واقع با آقای حفتر هم‌فکر و هم‌نظر است و از ایشان که یک ژنرال بازنشسته است و 20 سال از عمر خود را در آمریکا گذرانده، حمایت می‌کند و خواستار این است که همانطور که خود مورد حمایت عربستان بوده است ایضا آقای حفتر تحت حمایت عربستان درآید و حاکمیت لیبی را در دست بگیرد.

آمریکایی‌ها پایگاه نظامی در افغانستان را به دست خواهند آورد و آن قرارداد امنیتی به احتمال زیاد امضا خواهد شد و آمریکا حداقل 5 پایگاه نظامی به دست خواهد آورد و تا سال 2024 در افغانستان حضور خواهد داشت. بعد هم آن قرارداد را طوری تنظیم می‌کنند که قابل تمدید برای مدت طولانی باشد. پس این برداشت که خود افغان‌ها داشتند به توافق نزدیک می‌شدند و آمریکایی‌ها موج‌سواری کردند، با واقعیت صحنه‌ی افغانستان تطبیق ندارد.

سیاست‎های اردوغان در مقابل اسرائیل، منافقانه است. هیچ وقت با اسرائیل دعوا نداشته است، فقط در میدان‎های تجمعات تبلیغاتی علیه اسرائیل شعار می‎دهد. مبادلات تجاری ترکیه و اسرائیل در 10 سال گذشته 4 برابر شده، همکاری‎های نظامی قطع نشده، همکاری‎های اطلاعاتی و ارتباطات ماهواره‎ای و سپر موشکی، تازه ایجاد شده است. همکاری‎های ترکیه و اسرائیل در مجامع بین‎المللی هنوز ادامه دارد.

Noskhe Jadid

آخرین مطالب