افسر سابق اطلاعاتی آمریکا اذعان کرد سازمان‌های جاسوسی غربی از جمله آمریکا و رژیم صهیونیستی، با استفاده از اعضای گروهک منافقین در ایران، دانشمندان هسته‌ای را در سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ ترور کردند.

موسسه «بلفر» در گزارشی ۳۰صفحه‌ای در مورد برنامه هسته‌ای ایران، توصیه‌هایی را در مورد نحوه تعامل با ایران در دوره ۱۵ ساله توافق هسته‌ای ارائه کرده است.

عربستان و قطر که بیشترین هزینه را برای برکناری نظام سوریه متحمل شدند، در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری در جامعه جهانی منزوی شده‌اند.

محیط‌زیست از جمله موضوعاتی است که جنبه‌ی فانتزی و حاشیه‌ای خود را برای بسیاری از کشورهای جهان از دست داده است و تبدیل به یک موضوع مهم و اساسی برای سیاستمداران و سیاست‌گذاران شده است.

خانم Helima Croft از مدیران بانک سلطنتی کانادا: اِعمال تحریم های برون مرزی آمریکا علیه ایران یکی از واضح ترین سیاست هایی است که از پیروزی ترامپ استنباط می شود.

***

• پیوند خبر:

https://goo.gl/qU4VY3

• عضویت در کانال اندیشکده راهبردی تبیین:

https://telegram.me/joinchat/BG7BhTvAH-fc1CjjeSCo4g

ستاد انتخاباتی هیلاری کلینتون دقایقی قبل اعلام کرد که از درخواست کاندیدای حزب سبز (Jill Stein) برای بازشماری آراء در ایالت ویسکانسین حمایت می کند.

امروز اعلام شد بعد از پافشاری کاندیدای حزب سبز در انتخابات آمریکا، آراء ایالت ویسکانسین بازشماری می شود/ اختلاف رای ترامپ و کلینتون تنها 22 هزار نفر است.

***

• پیوند خبر:

https://goo.gl/OXXjYE

• عضویت در کانال اندیشکده راهبردی تبیین:

https://telegram.me/joinchat/BG7BhTvAH-fc1CjjeSCo4g

مذاکره راهی برای نابودی!

راهبردهای آمریکا در قبال ایران از یک مدل ساده به پیچیدگی‌های روزافزون رسیده است. تقابل آمریکا با جریان‌های انقلابی و حکومت‌های مستقل تا پیش از انقلاب اسلامی، اگرچه پیچیدگی‌های خاص خود را داشت اما به مانند یک تجربه گران قیمت جلوی چشم انقلابیون ایران قرار گرفت. بسیاری تسخیر لانه جاسوسی را برآمده از این تجربه می‌دانستند. شاید کودتا و یا روی کارآمدن عناصر غربگرا، نسخه‌های اولیه برای مقابله با انقلاب بود. با دفع این جریانات، جنگ تحمیلی آغاز شد که خود جنگ، اداره آن، پشتیبانی مردمی آن و به ویژه رویکردهای سیاسی ایران در دوران جنگ همچون رد دست دوستی آمریکا در جریان مک فارلین، سیاستمداران مستکبر را به این نتیجه رساند که جنس تقابل به ایران پیچیده است. مطالعات تخصصی در زمینه انقلاب اسلامی نیز آنها را به این مسئله راهنمایی کرد که آنچه که ایران را پیچیده کرده، نرم افزار آن یعنی اسلام انقلابی است. لذا راهبردهای مختلفی برای ایران ترسیم گردید که در ادبیات مقام معظم رهبری به تهاجم فرهنگی مشهور شد.

در کنار این راهبرد، فشارهای سخت، از جمله تحریم‌های اقتصادی و فشارهای امنیتی ادامه داشت. با ناکامی در شوروی‌سازی ایران در دوران اصلاحات و روی‌کار آمدن احمدی‌نژاد، عملاً نوعی شکست در سیاست‌های کلی آمریکا در ایران ایجاد گردید. این مسئله در کنار توسعه عمق راهبردی ایران در منطقه ضربه سختی به راهبردهای آمریکا وارد آورد.

فتنه88 اوج برنامه‌ریزی‌های بلندمدت علیه جمهوری اسلامی ایران بود. استکبار با بهره برداری از الگوی انقلاب اسلامی به عنوان یک حرکت نرم و یک انقلاب بدون خشونت و امتحان این الگو در چند کشور، قصد داشت تا آن را به بدلی علیه جریان انقلاب در خود ایران تبدیل کند. اگرچه فتنه شکست خورد اما این امید در دشمن ایجاد شد که جریانی همسو با غرب در ایران وجود دارد که حاضر به آمدن در میدان نیز شده اما نه قدرت مقابله با جریان انقلاب را دارد و نه این نسخه برای جمهوری اسلامی ایران قابل استفاده است. از این رو ایجاد دوگانه تعامل – فشار در پیش گرفته شد. از یک سو فشار برای تغییر محاسبات هزینه و فایده برای مقاومت چه در بین مردم و چه برای مسئولان و از سوی دیگر دراز کردن دست دوستی به سوی مسئولان در دستور کار دشمن قرار گرفت. این خطرناک‌ترین راهبرد محسوب می‌شود.

در برهه‌های مختلف نیز ایران، آمریکا را در صدق گفتار برای تعامل با خود آزموده است. چه در ماجرای گروگان های آمریکایی در لبنان، چه در مسئله افغانستان، چه در بحث بیانیه تهران و چه در نهایت برجام. آمریکا به دنبال تعامل نبوده و حاکم کردن خواست خود را سرمشق خود در رابطه با ایران قرار داده است. لذا مذاکره و رابطه با چنین دولتی که تمام رفتارها و راهبردهای خودش را مبتنی بر تضعیف و تهدید بقای ایران و انقلاب اسلامی سامان داده، اساساً غیرعقلانی محسوب می‌شود.

***

• کاری از تحلیلگر اندیشکده راهبردی تبیین

 

• عضویت در کانال اندیشکده راهبردی تبیین:

https://telegram.me/joinchat/BG7BhTvAH-fc1CjjeSCo4g

تبعات مواضع انزواگرایانه ترامپ و تاکید او بر حمایت از تولیدات داخلی در شرق آسیا، تنها به قدرت یابی بیش از پیش چین به عنوان بزرگترین رقیب اقتصادی ایالات متحده و از دست دادن پیوندهای واشنگتن با کشورهای جنوب شرقی آسیا منجر می‌شود.

گزارش پایگاه صهیونیستی «دبکا فایل» از مذاکرات سری تل‌آویو با دمشق و عمان برسر مرزهای جنوبی سوریه و مشخصا بلندی‌های اشغالی جولان خبر می‌دهد.

منطق رفتاری رژیم‌های مرتجع منطقه از طرح شکایت‌های متعدد، الگوگیری از توافق هسته‌ایِ موسوم به برجام است. به زعم آن‌ها فشار و در تنگنا قرار دادن ایران، یگانه دلیلی بود که تهران را بر سر میز مذاکره با آمریکا نشاند. لذا دنبال کردن راهبرد فشار، گسترده کردن جبهه‌ی نبرد و مطرح کردن موضوعات مختلف، ایران را ناگزیر از پذیرش برجام منطقه‌ای خواهد کرد.

Noskhe Jadid

آخرین مطالب