گزارش موسسه مطالعات امنیت ملی (INSS) و صدور حکم تغییر راهبرد رژیم صهیونیستی در قبال سوریه

  سه شنبه, 18 خرداد 1395 ساعت 15:35

• نویسنده: آموس یدلین، مدیر مرکز مطالعات امنیت ملی رژیم صهیونیستی، رئیس سابق کمیته اطلاعات ارتش این رژیم

***

این گزارش با صدور حکم بازبینی مجدد رژیم صهیونیستی نسبت به موقعیت خود در قبال سوریه، کنار گذاشتن بشار اسد از قدرت را مهم می‌داند!

در ادامه، هفت راهبرد کلی جهت رویارویی با اسد، رژیم او و تضعیف محور مقاومت پیشنهاد شده است:

 

1. روند سیاسی و قانونی باید علیه اقدامات اسد انجام شود و به روشن شدن نقش اسد در کشتار جمعی! و استفاده از تسلیحات شیمیایی! کمک کند.

 

2. یک دیالوگ با ایالات متحده به منظور فرمول بندی راهبردی جهت حذف رژیم اسد، نیروهای ایران، حزب الله و داعش از سوریه باید برقرار شود.

 

3. رژیم صهیونیستی باید ثابت کند که خطوط قرمز و اصول اخلاقی دارد. چنین فاکتورهایی باید در زمان اجرای عملیات های محدود نظامی با هدف رساندن پیغامی اخلاقی و حفظ زندگی انسان ها در نظر گرفته شود (ریاکاری).

 

4. به طور همسو و به طرزی که مقابله با حمله علیه عوامل اسد محسوب نشود، رژیم صهیونیستی می تواند با استفاده از "تیپ یرموک" با تهدید داعش در تپه های جولان جنوبی مواجه شود.

 

5. رژیم صهیونیستی باید همراه با حمایت های منطقه ای و بین المللی، مشوق تثبیت اوضاع انسانی در جنوب سوریه و قسمت های هم مرز با فلسطین و اردن باشد.

 

6. روسیه باید این وضعیت را درک کند تا تلاش ها موفقیت آمیز باشد، البته منافع روسیه باید در شمال سوریه تأمین شود. مشاوره با مسکو به منظور جایگزینی رژیم اسد اهمیت دارد.

 

7. تلاش ها باید با اقدامات دیگری از سوی کشورهای عرب علیه حزب الله و ایران در منطقه و حوزه های بین المللی همراه شود.

***

• پیوند گزارش:

http://goo.gl/hvhxdH

• عضویت در کانال اندیشکده راهبردی تبیین:

https://telegram.me/joinchat/BG7BhTvAH-fc1CjjeSCo4g

Noskhe Jadid

آخرین مطالب