نیویورک تایمز: برای حفظ برجام، ایران و آمریکا روابط خود را نهادمند کنند

  یکشنبه, 02 آبان 1395 ساعت 16:40

نیویورک تایمز در مقاله خود نوشت: برای "حفاظت از برجام" و "بهبود روابط آمریکا و ایران"، این دو کشور باید روابطشان را نهادمند کنند. وزارت خارجه آمریکا و ایران باید گفتگوهایشان را در بالاترین سطوح داشته باشند. اکنون با شروع تعاملات بیشتر با ایران توسط گماشته‌های سیاسی عالی رتبه با دیگران در درون وزارت خارجه آمریکا، آمریکا می‌تواند برای دولت آینده محدودیتهایی ایجاد کند.

نیویورک تایمز می‌نویسد: «یک کانال دیگر مهم ارتباطی، ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا و علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران بوده است. اما این کانال هم وقتی مونیز منصبش را ترک کند، به مخاطره خواهد انداخت. آقای صالحی همچنان بازیگری مهم باقی خواهد ماند اما قطعیتی وجود ندارد که او روابط دوستانه مشابهی با وزیر انرژی آینده آمریکا داشته باشد. این دلیل دیگری است که آمریکا و ایران باید اکنون با هم کار کنند تا بین مقامات در سطوح پایین تر و کارشناسان فنی از قبیل آزمایشگاههای آمریکایی و همتایان ایرانی‌شان ارتباط ایجاد کنند.

در ادامه گزارش می‌خوانیم: «ایران و آمریکا همچنین باید برای رفع چالشهای بلندمدت کار کنند. جک لو وزیر خزانه‌داری با ولی الله سیف رئیس بانک مرکزی ایران در ماه آوریل دیدار کرد اما هیچ مکانیسم رسمی برای سازمان‌های متبوعه آنها برای گفتگو وجود ندارد. ایجاد یک مکانیسم رسمی برای گفتگو می‌تواند به کاهش نگرانیهای ایران درباره رفع تحریم‌ها کمک کند»

***

• پیوند خبر:

https://goo.gl/dAC1xo

• عضویت در کانال اندیشکده راهبردی تبیین:

https://telegram.me/joinchat/BG7BhTvAH-fc1CjjeSCo4g

Noskhe Jadid

آخرین مطالب