اروپا و سراب امید

  سه شنبه, 25 آبان 1395 ساعت 10:23

پارلمان اروپا ابتدای آبان‌ماه قطعنامه ای را تصویب کرد که عنوان آن، عادی‌سازی و گسترش روابط با جمهوری اسلامی ایران را یدک می‌کشید. این طرح با 456 رای موافق در برابر 174 رای منفی تصویب شد و  سرفصل های کلی گسترش روابط راهبردی میان اتحادیه اروپا و ایران را مشخص می‌کند.

برخی این قطعنامه را نمادی از این ادعا می‌دانند که هرگاه جمهوری اسلامی ایران مواضع تعامل‌گرایانه‌تری نسبت به اروپا داشته است، اروپایی‌ها در قبال ایران، رفتار مستقلانه‌ای از آمریکا داشته‌اند.

اروپا به دنبال احیای جایگاه خود به عنوان شریکِ سنتیِ تجاریِ جمهوری اسلامی ایران است و در همین راستا به دنبال بهبود روابط با ایران است تا بتواند از فرصت‌هایی که برجام برای آنها ایجاد کرده است، نهایت استفاده را بکند و راه را برای کشورهای رقیبی همچون چین ببندد و از سوی دیگر دولت ایران نیز بی میل نیست تا از این اشتیاق اروپایی‌ها، سرمایه و فناوری برای اقتصاد خود مهیا کند و از سوی دیگر این وابستگی را به عرصه سیاست کشانده و هزینه تنش در روابط را بالا ببرد.

اما با وجود اشتیاق اروپایی ها برای استفاده از ظرفیت‌های برآمده از توسعه مناسبات با ایران، جهت‌گیری‌های خصمانه و مداخله‌جویانه‌ی اروپایی ها همچنان باقی است و هم در طرح گسترش روابط خود با ایران و هم به بهانه‌های مختلف، مباحث حقوق بشری، دفاعی و ... را وسط می‌کشند.

باید توجه داشت که اگرچه اروپا به دنبال منافع اقتصادی خود در ایران است اما در رفتار خود بارها نشان داده است که استقلال عمل واقعی ندارد و تمایل به بهبود روابط با ایران، تابع روابط ایران و آمریکاست و بارها با رفتار خود بر این ادعا صحه گذاشته است. اروپایی‌ها نشان داده اند که ایدئولوژیک عمل می‌کنند و به راحتی از منافع اقتصادی ارتباط با ایران چشم می‌پوشند و حتی اگر از این منظر نیز توجه شود، روابط اقتصادی اروپا با آمریکا به مراتب مهمتر از روابط اروپا با ایران است.

 

#تحلیلگر #اندیشکده_راهبردی_تبیین

***

• عضویت در کانال اندیشکده راهبردی تبیین:

https://telegram.me/joinchat/BG7BhTvAH-fc1CjjeSCo4g

Noskhe Jadid

آخرین مطالب