مفهوم پیروزی ترامپ برای اقتصاد اروپا چیست؟

  سه شنبه, 25 آبان 1395 ساعت 10:31

مواضع قاطع ترامپ در خصوص حمایت از تولید داخلی که بر خروج از موافقتنامه‌های تجاری موجود و اعمال تعرفه بر کشورهایی مانند مکزیک و چین و همچنین مخالفت وی با پیمان فراآتلانتیک تمرکز دارد، حاکی از آن است که ترامپ خواهان قراردادهای گسترده تجاری نخواهد بود.

بر این اساس به نظر می رسد که یکی از قربانیان رویکردهای ضدتجاری و ضد جهانی شدن (که نه فقط در ایالات متحده، بلکه در اروپا نیز دیده می شود) پیمان تجارت آزاد فراآتلانتیک خواهد بود که آمریکا و اتحادیه اروپا از سال 2013 به بعد در خصوص آن مذاکره کرده اند.

سیاست مالی یکی دیگر از حوزه های نگرانی در دوره ریاست جمهوری ترامپ است. با توجه به مخالفت ترامپ با تغییر در برنامه های تامین رفاه اقتصادی مانند بیمه تامین اجتماعی، سود مالیاتی کمتر و افزایش هزینه های دفاعی و زیرساخت ها، کسری بودجه و بدهی های آمریکا تحت برنامه های فعلی ترامپ افزایش می یابد.

طرح های پیشنهادی دونالد ترامپ ممکن است به رکود منجر شود و به کاهش تولید ناخالص داخلی به میزان 2.4 درصد بین سالهای 2018 و 2020 و از دست رفتن 3.5 میلیون شغل بینجامد. در ارزیابی تاثیر این امر بر اروپا، باید خاطر نشان کرد که وضعیت اقتصاد دولتی در آنسوی اقیانوس اطلس چقدر ضعیف و شکننده است.

در چنین شرایطی، افول اقتصادی ناشی از ریاست جمهوری ترامپ می تواند زمانی به اروپا برسد که رشد اقتصادی کند شده، سرمایه گذاران در آستانه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا ریسک سرمایه‌گذاری را در بالاترین حد ممکن می بینند و ایتالیا نیز در بخش بانکداری خود با دشواری های عمده ای مواجه است. خلاصه مطلب اینکه رکود در آمریکا می تواند رکودی به همان اندازه را در اروپا ایجاد کند.


***

پیوند مقاله:


https://goo.gl/mNF674

• عضویت در کانال اندیشکده راهبردی تبیین:

https://telegram.me/joinchat/BG7BhTvAH-fc1CjjeSCo4g

Noskhe Jadid

آخرین مطالب