چرا مذاکره با آمریکا غیرعقلانی است؟/ 1

  سه شنبه, 02 آذر 1395 ساعت 14:16

اختلاف 180 درجه‌ای خواسته‌های ایران و آمریکا در منطقه غرب آسیا

تحلیلگر #اندیشکده_راهبردی_تبیین

رهبر معظم انقلاب حضرت امام خامنه‌ای (حفظه الله) در دیداری که سال گذشته با سفرا و کارداران جمهوری اسلامی داشتند، فرمودند: «عامل اصلی ناامنی‌های منطقه، حمایت امریکا از رژیم صهیونیستی و گروه‌های تروریستی است و این سیاست‌ها با سیاست‌های جمهوری اسلامی، صد و هشتاد درجه متفاوت است.» مقایسه بخشی از این سیاست‌های متفاوت، هدف تحلیلِ کوتاه پیش رو است:

اهداف و سیاست‌های آمریکا در منطقه‌ی غرب آسیا

حفظ امنیت و ثبات رژیم صهیونیستی در منطقه

یکی از اهداف و سیاست‌های آمریکا در منطقه‌ی غرب آسیا، حفظ امنیت و موجودیت رژیم صهیونیستی است. عموماً قدرت‌های بزرگ، تأمین منافع ملی و تسلط بر مناطق ژئوپلیتیک جهان را از طریق اتحاد و پیوند با قدرت‌های منطقه‌ای دنبال می‌کنند. اتحاد آمریکا و رژیم صهیونیستی نیز از این قاعده مستثنی نیست. این اتحاد معامله و معادله‌ای دوجانبه است که تأمین کننده‌ی منافع آمریکا و امنیت رژیم صهیونیستی است.

تجزیه‌ی منطقه‌ی غرب آسیا

قدرت‌های بزرگ همواره تلاش کرده‌اند مناطق مختلف را بر اساس منافع و اهداف خود، تجزیه کنند. منطقه‌ی غرب آسیا نیز از این امر مستثنی نبوده است. آمریکا بعد از فروپاشی شوروی، راهبرد تفکیک و تجزیه‌ی کشورهای بزرگ و تأثیرگذار منطقه را دنبال کرده است. راهبرد تجزیه و بالکانیزه کردن منطقه به منظور تضعیف کشورهای قدرتمند و هم‌چنین به منظور گسترش مساحت اراضی رژیم اشغالگر قدس صورت پذیرفته است.

حمایت آمریکا از گروه‌های تروریستی

آمریکا در بیش از دو دهه‌ی اخیر به منظور پیشبرد اهداف خود در منطقه‌ی غرب آسیا، در پرورش گروه‌های تروریستی نقش انکارناپذیری داشته و از آن‌ها استفاده ابزاری کرده است. این موضوع از زمان اشغال افغانستان از سوی شوروی شروع شده و هم‌چنان نیز ادامه دارد. به طوری که پایگاه اینترنتی گلوبال ریسرچ در این باره نوشته است: «واشنگتن همه گروه‌های تروریستی شناخته شده و گروه‌های فرعی فعال در سوریه و مناطق دیگر را ایجاد کرده و از آنها حمایت می کند.»


اهداف و سیاست‌های ایران در منطقه‌ی غرب آسیا


تلاش برای از بین بردن رژیم صهیونیستی

ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، موجودیت رژیم صهیونیستی را به رسمیت نشناخته و سفارت این رژیم در تهران را در اختیار «سازمان آزادی بخش فلسطین» قرار داد. جمهوری اسلامی ایران، رژیم اشغالگر قدس را رژیمی نامشروع می‌داند که با حمایت و توطئه‌ی قدرت‌های بزرگ، سرزمین‌های اسلامی را به اشغال درآورده و باید به این اشغالگری پایان دهد. این موضوع درست در نقطه‌ی مقابل سیاست‌های آمریکا بوده که راهبردها و ارجحیت‌های خود در منطقه را بر اساس حفظ رژیم صهیونیستی تنظیم کرده است.

مخالفت ایران با طرح‌های تجزیه‌طلبانه

سیاست‌های اعلامی و اعمالی ایران، مخالف هرگونه تجزیه منطقه است. بخشی از حضور ایران در منطقه به سبب به شکست کشاندن طرح‌های تجزیه‌طلبانه‌ای است که آمریکایی‌ها با همکاری رژیم صهیونیستی و برخی از شرکای مرتجع منطقه‌ای، درصدد اجرایی کردن آن‌ها هستند. دکتر علی‌اکبر ولایتی مشاور امور بین‌الملل حضرت امام خامنه‌ای در مورد مخالفت ایران با تجزیه منطقه گفته است «ایران با اقدامات تجزیه‌طلبانه منطقه، در قول و عمل مخالف است»

پیشتازی ایران در مبارزه با گروه‌های تروریستی

برخلاف حمایت آمریکا از تروریست‌ها در منطقه، ایران در مبارزه با تروریست‌ها پیشتاز و مصمم بوده است. به طوری که در این راه از منظر منابع مالی و انسانی، هزینه‌های فراوانی پرداخت کرده است. ایران برای مبارزه با تروریست‌های ساخته‌ی دست آمریکا، در کنار مردم منطقه ایستاده و برای نابودی تروریسم، از تشکیل جبهه‌ی مبارزه با گروه‌های تروریستی از سوی کشورهای اسلامی، سخن به میان آورده است.


***

• عضویت در کانال اندیشکده راهبردی تبیین:

https://telegram.me/joinchat/BG7BhTvAH-fc1CjjeSCo4g

Noskhe Jadid

آخرین مطالب