چرا مذاکره با آمریکا غیرعقلانی است؟/ 3

  یکشنبه, 07 آذر 1395 ساعت 17:31

مذاکره راهی برای نابودی!

راهبردهای آمریکا در قبال ایران از یک مدل ساده به پیچیدگی‌های روزافزون رسیده است. تقابل آمریکا با جریان‌های انقلابی و حکومت‌های مستقل تا پیش از انقلاب اسلامی، اگرچه پیچیدگی‌های خاص خود را داشت اما به مانند یک تجربه گران قیمت جلوی چشم انقلابیون ایران قرار گرفت. بسیاری تسخیر لانه جاسوسی را برآمده از این تجربه می‌دانستند. شاید کودتا و یا روی کارآمدن عناصر غربگرا، نسخه‌های اولیه برای مقابله با انقلاب بود. با دفع این جریانات، جنگ تحمیلی آغاز شد که خود جنگ، اداره آن، پشتیبانی مردمی آن و به ویژه رویکردهای سیاسی ایران در دوران جنگ همچون رد دست دوستی آمریکا در جریان مک فارلین، سیاستمداران مستکبر را به این نتیجه رساند که جنس تقابل به ایران پیچیده است. مطالعات تخصصی در زمینه انقلاب اسلامی نیز آنها را به این مسئله راهنمایی کرد که آنچه که ایران را پیچیده کرده، نرم افزار آن یعنی اسلام انقلابی است. لذا راهبردهای مختلفی برای ایران ترسیم گردید که در ادبیات مقام معظم رهبری به تهاجم فرهنگی مشهور شد.

در کنار این راهبرد، فشارهای سخت، از جمله تحریم‌های اقتصادی و فشارهای امنیتی ادامه داشت. با ناکامی در شوروی‌سازی ایران در دوران اصلاحات و روی‌کار آمدن احمدی‌نژاد، عملاً نوعی شکست در سیاست‌های کلی آمریکا در ایران ایجاد گردید. این مسئله در کنار توسعه عمق راهبردی ایران در منطقه ضربه سختی به راهبردهای آمریکا وارد آورد.

فتنه88 اوج برنامه‌ریزی‌های بلندمدت علیه جمهوری اسلامی ایران بود. استکبار با بهره برداری از الگوی انقلاب اسلامی به عنوان یک حرکت نرم و یک انقلاب بدون خشونت و امتحان این الگو در چند کشور، قصد داشت تا آن را به بدلی علیه جریان انقلاب در خود ایران تبدیل کند. اگرچه فتنه شکست خورد اما این امید در دشمن ایجاد شد که جریانی همسو با غرب در ایران وجود دارد که حاضر به آمدن در میدان نیز شده اما نه قدرت مقابله با جریان انقلاب را دارد و نه این نسخه برای جمهوری اسلامی ایران قابل استفاده است. از این رو ایجاد دوگانه تعامل – فشار در پیش گرفته شد. از یک سو فشار برای تغییر محاسبات هزینه و فایده برای مقاومت چه در بین مردم و چه برای مسئولان و از سوی دیگر دراز کردن دست دوستی به سوی مسئولان در دستور کار دشمن قرار گرفت. این خطرناک‌ترین راهبرد محسوب می‌شود.

در برهه‌های مختلف نیز ایران، آمریکا را در صدق گفتار برای تعامل با خود آزموده است. چه در ماجرای گروگان های آمریکایی در لبنان، چه در مسئله افغانستان، چه در بحث بیانیه تهران و چه در نهایت برجام. آمریکا به دنبال تعامل نبوده و حاکم کردن خواست خود را سرمشق خود در رابطه با ایران قرار داده است. لذا مذاکره و رابطه با چنین دولتی که تمام رفتارها و راهبردهای خودش را مبتنی بر تضعیف و تهدید بقای ایران و انقلاب اسلامی سامان داده، اساساً غیرعقلانی محسوب می‌شود.

***

• کاری از تحلیلگر اندیشکده راهبردی تبیین

 

• عضویت در کانال اندیشکده راهبردی تبیین:

https://telegram.me/joinchat/BG7BhTvAH-fc1CjjeSCo4g

Noskhe Jadid

آخرین مطالب