مخدوش بودن آمارها و ارائه تفسیری غیر واقع از شاخص‌های اقتصادی، ضربات سنگینی را در کوتاه‌مدت و بلندمدت بر اقتصاد وارد می‌کند و در صورت ادامه یافتن، آثار بد اجتماعی مانند کاهش اعتماد عمومی را در پی‌ خواهد داشت.

آخرین گزارش کمیته بازار باز فدرال رزرو (FOMC) از وضعیت اقتصاد آمریکا برای ماه جولای 2016، نشان می‌دهد تورم تحت کنترل بوده، بازار کار و فعالیت‌های اقتصادی به طور متوسط گشایش یافته است.

توصیه‌های FATF اساساً بر مبنای منافع کشورهای G7 و در ادامه G20 تنظیم شده است، لذا کشورهای غیر عضو الزامی در رعایت این اصول ندارند، اما در صورتی که اعمال سایر کشور‌های غیر عضو، منافع این گروه‌ها را تهدید کند، می‌توانند اقدامات خصمانه‌ای را نسبت به آن داشته باشند.

با برگزاری یازدهمین دورۀ انتخابات ریاست‌ جمهوری و تشکیل دولت یازدهم به ریاست آقای دکتر روحانی، کشور وارد دورۀ جدیدی از لحاظ اجرایی و مدیریتی گردید. بدون شک وعده‌های انتخاباتی ارائه شده در دورۀ تبلیغات انتخاباتی، نقش بسیار زیادی در گرایش مردم به ایشان داشته است.

با استقلال بانک مرکزی دولت متولی بخش حقیقی اقتصاد و بانک مرکزی متولی بخش غیرحقیقی اقتصاد خواهد شد. بر این مبنا، دولت هدف‌گذاری خود را بر متغیرهایی مانند بیکاری و حجم تولید قرار داده و بانک مرکزی نیز کنترل حجم نقدینگی را به عنوان هدف قرار می‌دهد.

با توجه به اتصال تمامی اقتصادها به بخش خارجی، نرخ برابری انواع ارز در قیمت کالاهای داخلی موثر است و با تغییر آن، قیمت‌های داخلی کشورها نیز تغییر می‌کند. ایران نیز نه تنها از این قاعده مثتثنی نیست بلکه با اتصال شدید بودجه‌اش به نفت، حجم بالای واردات آن، اندک بودن صادرات غیرنفتی و ... از بسیار از نوسانات ارزی متاثر خواهد شد.

در زمینه‌ی کاهش وابستگی بودجه‌ی کشور به نفت، سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در بخش انرژی را داریم که بر اساس آن باید تا پایان سند چشم‌انداز بیست ساله‌ی کشور، وابستگی بودجه به نفت قطع شود.

تجربه‌ی سالیان گذشته نشان داده که دولت اغلب بر مبنای همین درآمدهای غیرواقعی اقدام به آغاز طرح‌های عمرانی جدیدی می‌نماید اما با عدم تامین اعتبارات لازم، این پروژه‌ها معطل مانده یا نیمه‌کاره رها می‌شوند که علاوه بر افزایش طول عمر پروژه‌ها، باعث ایجاد خسارت‌های مالی هنگفتی در کشور می‌گردد؛ ضمن اینکه باعث بدهکار شدن دولت به پیمانکاران عمرانی نیز می‌شود.

تحريم ايران از سوي كشورهاي غربي، سابقه‌ای طولاني دارد. نخستين تحريم ايران در دوره ملي شدن صنعت نفت ايران و توسط دولت بريتانيا صورت گرفت. اما اين تنها اقدام تحريمي غرب عليه ايران بود كه پيش از انقلاب رخ داد. پس از انقلاب اسلامي، اوضاع به گونه‌اي ديگر رقم خورد. یعنی كشورهاي غربي بويژه امريكا براي حل مشکلات خود با اسلام، تحريم را به عنوان مسيري موازي با چانه‌زني براي مقابله با ايران در نظر گرفتند.

پرداخت غیر‌نقدی قسمتی از یارانه‌ها به صورت خدمات تأمین اجتماعی و یا بن‌کارت­های ویژه‌ی تهیه‌ی کالاهای اساسی - به شکلی که قابلیت تبدیل به پول نقد را نداشته باشد و خانوار‌ها فقط بتوانند با آنها کالاهای اساسی را تهیه نمایند - می­‌تواند از افزایش حجم نقدینگی سرگردان در اقتصاد و به‌ وجود آمدن اختلال در بازار‌های مالی و بازار ارز و سکه و ... جلوگیری نماید.

Noskhe Jadid

آخرین مطالب