اندیشکده راهبردی تبیین - تحولات لبنان

سطح تهدیداتی که حزب‌الله علیه رژیم صهیونیستی مطرح می‌کند، با اظهارات جدید سیدحسن نصرالله، اکنون دچار یک جهش شده است. او بالاترین سطح تهدید یعنی حمله به انبار کلاهک‌های هسته‌ای این رژیم را روی میز گذاشته است. فارغ از این‌که اکنون منطقه دارای چه شرایطی است که حزب‌الله دست به چنین تهدیدی زده، فهم منطق این‌گونه تهدیدات مبتنی بر الگوی بازدارندگی، می‌تواند برای شناخت بیشتر و بهتر رفتارهای دو طرف مفید باشد.

به‌ تازگی سطح تهدیدات حزب‌الله به بالاترین سطح یعنی حمله به تأسیسات و انبارهای هسته‌ای رژیم صهیونیستی ارتقاء یافته است. اما سؤال اساسی این است که چرا در شرایط کنونی، حزب‌الله تصمیم به افزایش سطح تهدیدات خود گرفته است؟ منطقه در شرایط کنونی چه مختصاتی دارد که حزب‌الله را به این تصمیم راهبردی واداشته است؟

در سالی که گذشت، منطقه‌ی غرب آسیا و شمال آفریقا، حوادث مختلفی را تجربه کرد. اندیشکده راهبردی تبیین، در سلسله گزارش‌هایی، به بررسی مهمترین تحولات و رویدادهای کشورهای عراق، سوریه، یمن، عربستان سعودی، ترکیه، لبنان، فلسطین، بحرین، لیبی و مصر و همچنین رژیم صهیونیستی در سال 94 پرداخته است. همچنین سعی شده است چشم‌اندازی هرچند اندک از سال آینده‌ی آن‌ها نیز ارائه گردد.

برخی از آگاهان سیاسی بر این اعتقاد هستند که روند نزدیکی سمیر جعجع و میشل عون در دو سال اخیر شکل گرفته است و علت آن نیز تضعیف جایگاه مسیحیان در عرصه‌ی سیاسی لبنان بوده است و این اتفاق یک امر هیجانی و فوری نبوده بلکه چندین مذاکره‌ی غیرعلنی میان آن‌ها بوده است تا مانع از به قدرت رسیدن افراد ضعیف از مسیحیان بر کرسی ریاست جمهوری شوند.

حزب المستقبل در اتخاذ سیاست‌های کلان خود بدون در نظر گرفتن منافع ملی لبنان، پیرو سیاست‌های عربستان است و تا زمانی که این کشور موضعی مخرب در قبال محور مقاومت داشته باشد سیاست حزب المستقبل نیز نسبت به حزب‌الله لبنان و نظام سوریه خصمانه خواهد ماند.

ضعف ذاتی ارتش لبنان و دسته‌بندی‌های مختلف در داخل خود ارتش که آن را به دو دسته‌ی طرفدار مقاومت و طرفدار السمتقبل تقسیم کرده، در ابتدا نشان می‌داد که برای آزادسازی عرسال نمی‌توان کاملاً بر ارتش حساب کرد. اما با رفتار هوشمندانه حزب‌الله، معادله ارتش- مردم- مقاومت برای آزادسازی عرسال شکل گرفت.

پاسخی فراتر از دفع دشمن

محمدعماد بهرامی/ کارشناس مسائل منطقه

آیا رژیم صهیونیستی باز حاضر است شبح ترس را بر یهودیان ساکن در مناطق اشغالی مستولی سازد و شهرهای بزرگی چون حیفا و تل‌آویو را به محل رفت و آمد ارواح مبدل سازد؟ از خواندن سخنرانی‌ها و مصاحبه‌های دبیرکل حزب‌الله که حتی اهالی رژیم صهیونیستی هم او را «صادق» می‌دانند، این طور برمی‌آید که چنین تهدیدی کاملاً جدی است. حتی روزنامه‌ی "لس‌آنجلس تایمز" آمریکا نیز پاسخ این سوال را به نقل از مقامات ارشد نظامی صهیونیست داده است: «جنگ بعدی با حزب‌الله برای یهودیان ساکن در سرزمین‌های اشغالی نسبت به تجربه‌ی قبلی دردناک‌تر خواهد بود و آنچه ما در سال 2006 مشاهده کردیم، فقط "قُله یک کوه یخی" بود.»

جریان محافظه‌کار و همپیمان‌های لبنانی‌ آن برای ضربه زدن به جریان مقاومت موجب گسترش گروه‌های سلفی و تکفیری در شمال لبنان شدند و اکنون توان اداره این بحران را از دست داده‌‌اند و شروع به فرافکنی کرده و حزب الله لبنان را مقصر جلوه ‌می‌دهند در حالی که برای از بین بردن این گروه‌ها نیاز به یک عزم جدی از سوی همه طرف‌ها درگیر در خاورمیانه دارد تا امنیت دسته‌جمعی حفظ شود.

اگر صهیونیست‌ها به این نکته‌ی ریز توجه کرده باشند که گروه شهید «حسن علی حیدر» در پاسخ به شهادت او چنین عملیاتی را انجام داده‌اند، پس باید منتظر عملیات‌هایی به مراتب بزرگ‌تر و سنگین‌تر با نام‌های شهید حسان اللقیس و شهید عماد مغنیه باشند که قطعاً محدوده‌ی آن‌ها فراتر از شبعا و شمال فلسطین و حتی حیفا باشد.

آیا ایران به عنوان متحد همیشگی حزب‌الله و کشوری که مغز متفکر محور مقاومت محسوب می‌شود، در این جنگ به راحتی دست روی دست خواهد گذاشت تا رژیم صهیونیستی هر بلایی را که خواست بر سر حزب‌الله بیاورد؟ گویا در پاسخ به این پرسش ذکر همین یک جمله از «حجت‌الاسلام شیرازی» (نمایندگی محترم ولی‌فقیه در نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی) کافی باشد که: «برای حذف اسرائیل یک بهانه و 24 ساعت وقت لازم داریم...»

Noskhe Jadid

آخرین مطالب