اندیشکده راهبردی تبیین - تحولات غزه

یهودیان صهیونیست در حکم کسانی هستند که می‌کشند بدون آنکه بخواهند آن را توجیه کنند و یا هراسی از این اقدام خود داشته باشند، آنها به کشتن فلسطینی‌ها افتخار می‌کنند، هیچ شرم و ابایی هم ندارند. اساساً رمز رسیدن به سمت‌های عالی‌رتبه در رژیم صهیونیستی، جنایت و کشتار و بی‌رحمی بیشتر است. خشونت و تجاوز و آدم کشی ریشه در شخصیت و ذات یهودیان صهیونیست دارد. آیا نباید چنین موجودی که جنون کشتار دارد، با راهبرد ناامن سازی ابتدا مهار و سپس با اقدام‌های تهاجمی از بین برود؟

توجه و برداشت صحیح از چرایی و عوامل به وجود آورنده انتفاضه اخیر، شکست گفتگوهای صلح، هتک حرمت مسجدالاقصی و... و هم‌چنین راه‌حل حمایت از آن در کنار اقدامات رژیم اشغالگر قدس کمک شایانی به پیشرفت انتفاضه و عدم سرکوب آن می‌نماید. انتفاضه سوم در صورتی چون مقاومت در غزه پیروز خواهد شد که ضمن همراهی عنصر باور ایمانی و جهادی خود، توازن قدرت برای تقابل داشته باشد و خود را به سلاح تجهیز نماید تا از نقطه‌ضعف انتفاضه مسجدالاقصی در سال 2000 در امان باشد.

همانگونه که اسرائیل در پایان دادن به جنگ در غزه شکست خورد در توان اسرائیل نیست که مانع از وقوع انتفاضه جدید در فلسطین که نشانه های آن روز به روز در حال هویداشدن است، شود. در صورت وقوع انتفاضه فراگیر در سرزمین های اشغالی، اسرائیل بسیاری از سربازان و شهروندان خود را از دست خواهد داد و ضربه سنگین روانی و مادی به این رژیم وارد خواهد شد، چیزی که حتی می تواند بساط این رژیم جعلی را جمع کند. 

رژیم صهیونیستی با بهره‌گیری از سکوت عربی و همراهی بین‌المللی برای سیطره‌ی کامل بر بیت‌المقدس و سلطه بر مسجدالأقصی تلاش می‌کند اما این اقدامات با واکنش شدید فلسطینی‌های بیت‌المقدس همراه شده است، چیزی که بسیاری آن را سرآغاز انتفاضه‌ی سوم فلسطین می‌دانند. هم‌اکنون بسترهای لازم برای گسترش خیزش ملت فلسطین علیه رژیم صهیونیستی شکل گرفته و حوادث بیت‌المقدس نیز خود شاهدی بر این مدعاست.

کنفرانس بازسازی غزه، به مثابه کنفرانس‌های صلحی است که پس از پایان هر جنگ برای نهادینه ساختن اهداف جنگ صورت می‌گیرد؛ چرا که این تلقی استراتژیک در جبهه‌ی غرب وجود دارد که نتیجه‌ی جنگ غزه، تضعیف شدید گروه‌های مقاومت حماس و جهاد بوده و اینک باید در چارچوب کنفرانس بین‌المللی بازسازی غزه، ضمن تقویت تشکیلات خودگردان برای نفوذ در غزه، مجدداً فرایند صلح اعراب-اسرائیل را احیا کرد.

اسرائيل اعلام کرده بود که زير آتش، مذاکره نمي‌کند، اما مذاکره کرد. اسرائيل، آمريکا، فرانسه و انگلستان اعلام کرده بودند که آتش‌بس، بدون خلع سلاح غزه امکان‏‌پذير نيست اما چنين نشد. گذشته از اين، در مذاکرات نيز همه‌ی احزاب فلسطيني حتي سران گروه فتح حضور داشتند که حضور منسجم اين گروه‌‏ها به ويژه پس از توافق برای تشکيل دولت آشتی ملي فلسطينی در اين برهه بسيار حائز اهميت است.

توجه به شرایط موجود و دست برتر محور مقاومت در مواجه با اسرائیل، راهبردی‌ترین و موثرترین اقدام در حوزه امنیتی بازگشایی جبهه کرانه باختری علیه اسرائیل است. در واقع می‌توان چنین گفت که امتداد دامنه دومینوی سقوط اسرائیل به سمت کرانه باختری و گسترش جبهه مقاومت به این منطقه، سرعت و توان حرکتی دومینوی سقوط را مضاعف خواهدساخت.

با از دست رفتن برگ برنده صلح فلسطین، آمریکایی‌ها تمرکز خود را بر موضوع دیگر یعنی پرونده هسته‌ای ایران و مذاکرات هسته‌ای قرار می‌دهند، تا حداقل بتوانند از تنها برگ برنده و فرصت باقی مانده خود در زمینه سیاست خارجی نهایت استفاده را ببرند. هر چند در دیپلماسی اعلامی آمریکا اعلام می‌شود که ایران بر اثر فشار تحریم‌ها بر سر میز مذاکره حاضر شده ولی همگان می‌دانند این آمریکاست که به چنین توافقی با ایران احتیاج دارد.

دو موسسه سیاسی و نظامی در اسرائیل معمولاً در تدوین راهبرد جنگی و چگونگی انعکاس آن در سطح جامعه دارای رویکرد هماهنگ و همسو بوده‌اند، اما در جنگ اخیر غزه به دلیل افزایش چشمگیر توان مقاومت فلسطینی در حوزه‌ی میدانی (ابزار و راهبرد) تا حدی میان دو موسسه‌ی مذکور اختلاف نظر پدید آمد.

شواهد نشان می‌دهد که حماس دخالتی در مرگ سه نوجوان اسرائیلی نداشته است و مقامات اسرائیلی نیز به آن معترف شده‌اند. به هر شکل صهیونیست‌ها با کمک برخی از سران کشورهای منطقه، به دنبال خلع سلاح حماس و گروه‌های جهادی در فلسطین می‌باشند، اما گروه‌های جهادی نیز به برکت سلاح‌های خود توانسته‌اند مقاومت خوبی از خود به نمایش بگذارند.

Noskhe Jadid

آخرین مطالب