اندیشکده راهبردی تبیین - فاجعه منا

کشتار حجاج در سال 66 و کشتار منا مصادیقی از رفتارهای تهاجمی و تخاصمی آل سعود علیه مسلمانان می‌باشند. هر دو این کشتارها واکنش شدیداللحن امامین انقلاب را برانگیخته‌اند. بررسی پیام‌ها و واکنش‌های امام خمینی(ره) و امام خامنه‌ای(حفظه الله) نسبت به این کشتارها نشان می‌دهد محتوای این پیام‌ها حاوی پر عتاب‌ترین انتقاداتی است که از ایران اسلامی به آل سعود مخابره شده است.

شایسته است دولت جمهوری اسلامی ایران با تشکیل یک گروه حقوقی کاردان به طرح دعوای لازم و ابتدا از طریق کانال مسئولیت مدنی مطالبه خسارات مادی و معنوی مربوطه را داشته باشد. چراکه همه دولت‌ها بنا بر کنوانسیون‌های متعدد بین‌المللی، مسئول حفظ امنیت و جان و مال اتباع کشورهای دیگری هستند که وارد خاک کشور آن‌ها شده‌اند. جالب این است که این موضوع بر اساس موازین حقوق بشر نسل اول در قالب حقوق مدنی و سیاسی حتی شامل افرادی می‌شود که به‌طور غیرقانونی وارد خاک یک کشور شده‌اند. این در حالی است که همه حجاج ما با روادید معتبر وارد قلمرو سرزمینی عربستان شده‌اند.

به نظر می‌­رسد برای اتخاذ دیپلماسی مطلوب باید به سطوح مختلف ازجمله خواسته­‌های افکار عمومی، اقتدار کشور، وضعیت منطقه و پیامدهای هر نوع دیپلماسی توجه داشت. در سطح دوجانبه نیز باید علی­رغم جدیت در پیگیری موضوع و اعمال فشار و تهدید، از ظرفیت­‌های گفتگو و همکاری دوجانبه نیز بهره برد. همان‌طور که اتخاذ این رویکرد دووجهی از سوی رهبران کشورمان منجر به تغییر نسبی مواضع عربستان، تسلیت پادشاه عربستان به رهبر معظم انقلاب اسلامی و درنهایت بهبود همکاری آن با ایران گشت.

عربستان به دنبال آن است با کشاندن پای ایران به ردیف مقصران حادثه و سلب مسئولیت از خود، هیزم جدیدی برای آتش فرقه­‌گرایی و فضای جنگ و تنش بین شیعه و سنی در منطقه فراهم کند و به اقدامات خود در آتش‌افروزی- از یمن گرفته تا سوریه و عراق- ردای مشروعیت و دفاع از مسلمانان اهل سنت بپوشاند.

Noskhe Jadid

آخرین مطالب