اندیشکده راهبردی تبیین - تحولات یمن

شاید بتوان اصلی‌ترین هوشمندی انصارالله در یمن را رسیدن به یک تفاهم‌نامه با جنبش حراک جنوبی برای سپردن بخش جنوب یمن به این جنبش دانست. انصارالله با توجه به مناطق استراتژیک شمال یمن در مرز عربستان و استان مارب که دارای ویژگی‌های ژئوپلیتیکی مهمی است، تمرکز خود را به شمال معطوف کرده. این حرکت ضمن کم کردن فشار از روی نیروهای انصارالله، آنان را از اصلی‌ترین اتهام‌ها مبنی بر تسلط یک‌جانبه بر کل یمن مبرا و لذا صلح یمنی- یمنی را بیش‌ازپیش تقویت می‌کند.

متنی که در ادامه می آید، تحلیلی است کوتاه در خصوص مدّعایِ گسترش بیش‌ازپیش همکاری میان آل‌سعود و رژیم صهیونیستی در پرونده یمن که از سوی یکی از پژوهشگران اندیشکده راهبردی تبیین صورت گرفته است.

پادگان الصافر، در استان مأرب، جمعه ۱۳ شهریور (۴ سپتامبر)، شاهد حمله موشکی غافلگیرانه‌ی نیروهای انصارالله و ارتش یمن بر ضد متجاوزان سعودی و هم‌پیمانان آن‌ها بود. این حمله که از آغاز تجاوز سعودی‌ها به یمن، بی‌سابقه بود، علاوه بر خنثی‌سازی توطئه حمله متجاوزان به صنعا[*]، جنگ یمن را وارد فاز جدیدی نمود که از آن به مرحله‌ی «گزینه‌های راهبردی» انصارالله تعبیر می‌شود.

در این میان مردم و دولت یمن به حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران چشم امید دوخته‌اند. کمک‌های دیپلماتیک و نظامی ایران می‌تواند نقش مهمی در مقاومت ملت یمن علیه تجاوز سعودی- آمریکایی داشته باشد. هرگونه اظهارنظر و مواضع مقام‌های رسمی و غیررسمی ایرانی که تفسیر به عقب‌نشینی و روی‌گردانی از قضیه یمن شود، تأثیرات منفی بر جامعه یمن بر جای می‌گذارد. متأسفانه اظهارات برخی از مسئولان در نزدیکی به آمریکا و اهمال نسبت به دغدغه‌ و مشکلات جوامع مسلمان، ملت یمن را دچار یأس و دلسردی می‌کند.

جنبش جنوب برخلاف انصارالله از يك ديدگاه واحدي پيروي نمي‌كند بلكه از گروه‌های مختلف و نيز دیدگاه‌های متفاوتي تشکیل شده است. در یک نگاه کلی، می‌توان جنبش جنوب يا حراك جنوبي را به سه دسته کلی جدایی‌طلبان، فدرالیست‌ها و طرفداران حکومت مرکزی تقسیم کرد. همین اختلاف بین گروه‌ها بود که درباره شرکت کردن یا شرکت نکردن جنبش در گفتگوهای ملی اختلاف‌نظر به وجود آورده بود.

وجود مشکلاتی نظیر نبود اجماع و یکپارچگی ملی، نبود ثبات و امنیت و همچنین اقتصاد فقیر و ضعیف در سطح ملی و فشارهای ساختار منطقه‏‌ای و بین‏‌المللی در سطح فراملی، سبب می‏‌شود انصارالله با اتخاذ عقلانیت سیاسی درصدد دولت‌سازی اکثریتی در یمن نباشد و الگوی دولت ائتلافی و توزیع عادلانه قدرت به‌خصوص درباره جنوبی‏‌های یمن را به‌عنوان راهبرد خود مدنظر داشته باشد.

نشست «انصارالله؛ جنبشی هوشمند و پیشرو» با حضور دو تن از کارشناسان و صاحبنظران مسائل یمن، آقایان دکتر «سید علی‌اصغر قریشی» سفیر پیشین جمهوری اسلامی ایران در یمن و دکتر «عبدالرحمن راجح» مدیر مرکز پژوهش‌های سیاسی و بین‌المللی «تقارب» یمن و سردبیر بخش یمن شبکه تلویزیونی العالم در اندیشکده راهبردی تبیین برگزار شد.

در این مطلب قصد داریم ضمن بررسی ظلم های اعمال شده بر مردم یمن، نشان دهیم که نوع تجاوز عربستان به این کشور، همانند ددمنشی‌های اسرائیل علیه غزه در جنگ اخیر و یا حتی بدتر از آن بوده است؛ با این تفاوت که رژیم صهیونیستی رژیمی یهودی است که علیه یک جمعیت مسلمان می‌جنگند اما عربستان که به لحاظ وجود دو شهر مقدس مدینه و مکه از جایگاه والایی در میان مسلمانان برخوردار است، به جنگ برادرکشی علیه مسلمانان مبادرت ورزیده است.

شکست آل سعود در عدم تحقق اهداف خود در یمن خورد، اولین شکست راهبردی و تحقیر آل سعود در شبه جزیره پس از تاسیس پادشاهی آل سعود است. پس از تاسیس پادشاهی آل سعود تا الان آن‌ها شکستی این چنین و عدم تحقق اهداف به این صورت نداشته اند. البته این ابتدای ماجرا است. دوران شکست‌های آل سعود در شبه‌جزیره از این به بعد شروع خواهد شد.

اکنون، شاهد مخالفت علنی بسیاری از رهبران جنبش جنوب با پیشروی نیروهای انصارالله هستیم؛ به گونه‌ای که آن‌ها، حوثی‌ها را متهم به انحصارطلبی در قدرت می‌کنند، در حالی که انصارالله، بارها اعلام کرده خواستار شرکت تمام گروه‌های سیاسی در آینده یمن است. به همین دلیل هم، رهبران این جنبش از شرکت در نشستی که دهم بهمن ماه، برای تعیین وضعیت سیاسی و رهبری یمن از سوی حوثی‌ها تشکیل شد، خودداری کردند.

Noskhe Jadid

آخرین مطالب