اندیشکده راهبردی تبیین - فرا منطقه ای

شکست و افول نظم لیبرال غربی، واقعیتی است که در نظام بین‌الملل در حال وقوع است. آمریکا به عنوان رهبر این نظم، خود نیز دچار ضعف شده و مولفه‌های قدرت اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و ایدئولوژیکی آن رو به سقوط هستند. واقعیت دیگر جهان امروز، ظهور قدرت‌های جدید است که اغلب رویکرد تجدیدنظرطلبانه به نظم آمریکایی دارند، قواعد و هنجارهای آن را قبول ندارند و درصددند که در نظم جهانی آینده نقش مهمی داشته باشند.

قانون جاستا هرچند در دایره‌ی نظام حقوقی داخلی آمریکا قرار دارد ولی با توجه به ماهیت آن گستره‌ی اثر آن به حوزه‌ی روابط خارجی آمریکا کشیده می‌شود. همین مسئله فرضیه نگاه ابزاری هیئت حاکمه آمریکا به این موضوع را تقویت می‌کند.این قانون علیه کشور خاصی نیست اما می‌تواند در موارد مختلف و علیه هر کشور خارجی که دولت آمریکا ادعا کند اقدام به حمایت و پشتیبانی از تروریسم در خاک آمریکا کرده است استفاده شود.

جنبش‌های اسلامی در قرون اخیر برآمده از دگرگونی‌هایی بودند و هستند که در جهان جدید اتفاق افتاده است. مواجه با غرب جدید و تفکر غربی زمینه‌ای برای رشد جنبش‌های مختلف اسلامی را پدید آورده است. این فعالیت های اسلامی پدیدآمدند تا به تحولات جاری در جهان اسلام پاسخی برگرفته از اسلام بدهند.

با در نظر گرفتن ظرفیت عظیم برزیل برای رقابت با ایالات‌متحده در زمینه‌ی اقتصادی و سیاسی، بالأخص به‌عنوان عضو مطرح گروه بریکس (مشتمل بر کشورهای برزیل، روسیه، چین، هند و آفریقای جنوبی) که همگی به‌نوعی رقیب واشنگتن در زمینه‌ی اقتصاد به‌حساب می­آیند، تضعیف این کشور درهرصورت به سود کاخ سفید خواهد بود، بخصوص اگر این تضعیف قدرت، با روی کار آمدن اشخاص وابسته برای تأمین منافع در کشور موردنظر همراه باشد.

گروه بیست ماهیت اقتصادی دارد اگرچه نمی‌توان از حاشیه‌های سیاسی آن غافل شد. یکی از مهمترین ترتیبات چندکشوری است که از ابتدای شکل‌گیری تاکنون سعی داشت با هدایت روندهای تاثیرگذار بر مناسبات اقتصاد جهانی، چشم‌انداز تحولات بین‌المللی را به نفع دول اصلی این گروه و در راستای تداوم نهادهای بازنگری‌شده سرمایه‌داری رقم بزند.

ژاپن و چین، دو رقیب در منطقه‌ی شرق آسیا هستند که ناتوانی آمریکا در مهار همه‌جانبه‌ی چین، ژاپن را تشویق به چندبعدی کردن قدرت خود و مقابله با توسعه‌طلبی‌های چین کرده است.

چین برای رشد خود نیازمند ساختار متفاوتی در جهان است. ساختاری که محدودیت‌های کنونی را برای چین نداشته باشد. از این رو از طریق فرصت‌های موجود در نظم کنونی بین‌الملل برای ایجاد ارکان‌های نظم چینی استفاده می‌کند.

منطقه مسلمان‌نشین کشمیر که از لحاظ بُعد منطقه‌ای و دینی، مهم تلقی می‌شود، تاکنون به صلح پایدار نرسیده است و اقدامات سازمان‌های بین‌المللی اثرگذار نبوده است. به این ترتیب گذری به پیشینه درگیری و همچنین بررسی دیدگاه‌های آنان قابل توجه است.

اندیشکده راهبردی تبیین، روز دوشنبه 4 مردادماه، نشستی را به‌منظور بررسی عمیق‌تر تحولات اخیر در منطقه کشمیر، با حضور جناب آقای سبط محمد شبیر، رئیس مجمع پیروان ولایتِ این منطقه، برگزار کرد.

مطرح شدن دوباره قانون آزادی حمل سلاح و لزوم چاره‌اندیشی برای تقابل با «گرگ تنها»، پیامدهای داخلی فاجعه اورلاندو برای آمریکا است. در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی، حمایت از هم‌جنس‌گرایی، بین‌المللی شدن تروریسم و آماده شدن افکار عمومی برای دخالت نظامی در سوریه را می‌توان بخشی از پیامدهای ناشی از کشتار فلوریدا دانست.

Noskhe Jadid

آخرین مطالب