اندیشکده راهبردی تبیین - فرامنطقه ای

هنری آلفرد کسینجر، ديپلمات و مشاور اسبق امنیت ملی آمریکا در جديدترين تأليف خود، کتاب «نظم جهانی؛ نگاهی بر ماهیت ملت‌ها و گذر تاریخ» را به نگارش درآورده است. گروه رصد راهبردیِ اندیشکده راهبردی تبیین، با توجه به استقبال شمار بسياري از کارشناسان، ترجمه اين را در دستور کار قرار داده است و پس از پايان يافتن ترجمه هر بخش از اين کتاب، خلاصه‌اي از آن را در پايگاه اينترنتي انديشکده منتشر خواهد کرد.

انتشار این ویدیو «مشکوک» که «صحت» آن نیز زیر سوال است، در این حجم گسترده در زمانی که چشم‌های مردم امریکا به شهر فرگوسن دوخته شده است و امریکا را در یک بحران اجتماعی قرار داده، خدمت بزرگی به دلتمردان امریکاست. در اوج درگیری‌ها و ناآرامی‌های فرگوسن، یک تهدید خارجی در قالب یک تراژدی امریکایی، ذهن و احساسات ملی‌گرایانه‌ی مردم امریکا را به خود جلب می‌کند!

اوباما در سخنرانی اخیر خود در «وست پوینت»، از تصمیم خود مبنی بر خودداری از مداخلۀ نظامی در سوریه دفاع کرد. او کوشش‌های تازه‌ای را در مقابله با بحران جاری سوریه و پشتیبانی از مخالفان سوری و کسانی که به اصطلاح به خاطر حقوق همۀ مردم سوریه می‌جنگند، وعده داد. وی وعده داده دولت تلاش‌های خود را برای کمک به همسایگان سوریه، یعنی اردن، لبنان، ترکیه و عراق افزایش خواهد داد.

جمهوری اسلامی باید با ایجاد فضای ذهنی در جهان، عملیاتی پیش‌دستانه علیه استفاده از سلاح هسته‌ای به راه بیندازد. کاری که براحتی می‌تواند مورد تایید و حمایت افکار عمومی جهان قرار گیرد. مشابه کاری که پیرامون انتشار گزارش 50 صفحه‌ای ایالات متحده موسوم به «بازنگری موضع هسته‌ای» صورت گرفت. با برگزاری اولین کنفرانس خلع سلاح و عدم اشاعه سلاح هسته‌ای تهران در آن مقطع، موضع ایالات متحده تا مدت زیادی مورد هجمه قرار گرفت.

آزمایش اتمی کره شمالی، رزمایش آمریکا و کره جنوبی و تهدید نظامی کره شمالی علیه کره جنوبی و ژاپن، از مهمترین خبرهای هفته های اخیر به شمار میرود. با توجه به تیرگی روابط دو کره در سال های اخیر سوال اینجاست که چرا پس از این سالها هنوز تلاشی در جهت بهبودی روابط دو کشور صورت نگرفته است؟ باید دید از این تشنج ها در شبه جزیره چه کسی سود می برد؟

باید گفت همواره غرب و در راس آن آمریکایی ها به دنبال فرصت مناسبی برای کودتا علیه دولت چاوز بودند کمااینکه در دوره اول ریاست جمهوری چاوز نیز کودتایی از سوی غربگرایان علیه او شکل گرفت که توسط مردم ونزوئلا خنثی شد. به نظر می رسد مرگ چاوز فرصت مناسبی برای آمریکایی ها باشد که حیاط خلوت خود را در غالب یک کودتا از جبهه ضد امپریالیسم، باز پس گیرند.

ایتالیا دیر یا زود مجبور خواهد شد انتخابات زود هنگام برگزار کند که به غیر از تحمیل هزینه های فراوان برای کشور ایتالیا، سبب بی اعتمادی مردم نسبت به سیاستمداران خواهد شد و می تواند موج اعتراضات و مخالفت ها را در سرتاسر ایتالیا به همراه داشته باشد.

به نظر می‌رسد کمک‌های آمریکا به تل‌آویو برای تقویت روحیه‌ی از دست رفته نظامیان رژیم صهیونیستی و همچنین دلگرم نمودن ساکنان شهرک‌های مختلف اسراییل صورت گرفته است. چراکه در طی جنگ 8 روزه بسیاری از ساکنان  شهرک‌ها بخاطر وحشتی که از موشک‌های مقاومت داشتند، محل زندگی خود را ترک نمودند. صرفنظر از این مورد، آمارها نیز نشان از افزایش خودکشی در میان نظامیان اسراییلی دارد.

آمریکای لاتین همواره در سیاست خارجی آمریکا جایگاه ویژه‌ای داشته است به طوری که حتی طبق دکترین مونروئه - که در اصل بیانیه‌ای برای انزوای ایالات متحده بود - قاره‌ی آمریکا جزء منافع این کشور تلقی گردید. حال حضور ایران در حیاط خلوت ایالات متحده، این کشور را نگران کرده و خود را در استراتژی نعل وارونه‌ای می‌بیند که ایران در قبال حضور آمریکا در منطقه خاورمیانه در پیش گرفته و در مناطق نزدیک به این کشور حضور یافته است.

هجدهمین کنفرانس تغییرات آب و هوایی ملل متحد در دوحه (آذر1391)، نشان‌دهنده‌ی راهی دراز برای رسیدن به یک توافق عملی و جهانی برای کاهش گازهای گلخانه‌ای و جلوگیری از گرمایش زمین بود. تاخیر یک روزه برای توافق بر سر بیانیه‌ی پایانی، بیانگر همین عدم وجود اراده‌ی لازم برای برداشتن گامهای موثرتر است حداقل از طرف برخی از کشورها.

Noskhe Jadid

آخرین مطالب