اندیشکده راهبردی تبیین - سیاسی

با امضای توافق ژنو مابین ایران و کشورهای 1+5 در نوامبر 2013، طرف مقابل جمهوری اسلامی ایران متعهد شده بود در طول دوره‌ی توافق، تحریم جدیدی علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال نکند. اما از طرفی دستگاه اجرایی ایالات متحده‌ی آمریکا، با تفسیر به رأی توافق ژنو، اقدام به به‌روز کردن لیست‌های سیاه تحریمی خود علیه ایران نمود و این کار را ناقض توافق ندانست.

این مسائل بخشی از بازی چند سطحی و دیپلماسی چندلایه جبهه غرب علیه جمهوری اسلامی ایران است که قبل از هر چیز بهانه بودن و ابزاری بودن مسئله هسته‌ای و حقوق بشری ایران را نمایان‌تر می‌کند. برکت مذاکرات هسته‌ای و اقدامات اخیر جبهه‌ی استکبار، بدون شک موجب ملموس‌تر شدن دشمنی استکبار با نظام مقدس جمهوری اسلامی و به تبع آن بالا رفتن ظرفیت فکری ملت ایران خواهد شد.

خاندان آل سعود، باید منتظر عواقب اقدامات بندربن‌سلطان باشند. هیچ قضاوتی درباره‌ی راستی‌آزمایی کاخ سفید در مذاکرات نداریم و چون مسلمانیم بنا را بر این می‌گذاریم که سران کاخ سفید ناخواسته در دام حکام عربستان افتاده‌اند. اما اگر از ارتباط کاخ سفید و عربستان بگذریم، رابطه‌ی واشنگتن و تل‌آویو بحث دیگری است.

درحالی که هنوز غبار سفر نیویورک بر تن هیات ایرانی بود‌‌‌‌‌‌‌، باراک اوباما در دیدار با بنیامین نتانیاهو با بیان این‌که ایران بر اثر تحریم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها پذیرفت بر سر میز مذاکره بنشیند‌‌‌‌‌‌‌، موضع سلطه‌جویانه پیشین خود را تکرار کرد. علاوه بر این بیان اینکه "همه گزینه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها از جمله گزینه نظامی" همچنان روی میز است، موجبات رضایت اسرائیل را فراهم کرده و امید به حسن نیت را در ایرانیان خاموش کرد.

به نظر میرسد در قبال نرمش قهرمانانه‌ای که جمهوری اسلامی در برابر دشمن درجه یک خود به خرج داده است، چیزی جز یک چماق بزرگ آن هم بدون هویج بدست نخواهد آورد. با این همه باید صبر کرد و منتظر اتفاقات بود.

مسئله واضح است. کسی نمی‌گوید جناب روحانی چه نیتی دارد و چه می‌خواهد بکند. مهم اینست که ایشان با چه ادعاهایی رای آورده است که اگر غیر از این عمل شود، مردم با او همان کنند که بر پیشینان آمده است. لذا در این میان نباید دعوا کرد که ایشان چند درصد اصولگراست یا اصلاح‌طلب چون دعوایی وقت‌گیر است. مهم اینست که ایشان چه می‌کند. سابقه‌ی فرد، شعارها و مواضع اعلامی در هنگام رقابت، مجموعه‌ی انتظارات مردم را نشان می‌دهد.

در زمانی که زمزمه‌ی تغییر وزیر اطلاعات در دولت جناب آقای روحانی، سبب گمانه‌زنی‌های زیادی شده است و جریان اصلاحات نیز قصد دارد با سهم‌خواهی سیاسی از دولت آقای روحانی، وزارت‌خانه‌ای به این مهمی را دوباره به جولانگاه عوامل فتنه قتل‌های زنجیره‌ای تبدیل کند؛ بعید نمی‌باشد که این اقدام برای تحریک افکار عمومی بمنظور ایجاد مطالبه‌ی زلزله در بدنه وزارت اطلاعات طراحی شده باشد.

حضور جریان انحراف با کاندیدای حداکثری خود یعنی مشایی و رد صلاحیت وی با اعتراضات مقطعی این جریان همراه خواهد بود چراکه حضور هاشمی بر مسند ریاست جمهوری ایران برای این جریان ضرری را به همراه نداشته و این جریان نیز در یک فرصت چهار ساله فرصت بازیابی و احیای خود را خواهد داشت.

کوچکترین گفت‌و‌گوی جنجالی از پایین‌ترین مقامات اجرایی و سیاسی نظام، مدتهای مدیدی به خوراکی مناسب برای سایت‌ها و مطبوعات غربی مبدل می‌شود. مدتها روی آن بحث می‌کنند و به بسترسازی فتنه‌های جدید می‌پردازند. ولی از این طرف، نه تنها کلمه‌ای از سخنرانی مقام معظم رهبری در این اجلاس (علما و بیداری اسلامی) را انعکاس ندادند بلکه حتی کلیت این اجلاس را شامل بایکوت خبری ناجوانمردانه خود قرار می‌دهند.

اخبار دریافتی از اجلاس جی 8 حکایت از آن دارد که وزرای خارجه این کشورها تصمیمی مبنی بر توقف مذاکرات با کشورمان تا بعد از انتخابات ریاست جمهوری ایران دارند.

Noskhe Jadid

آخرین مطالب