جریان‌شناسی سیاسی

  گروه سیاسی اندیشکده تبیین پنج شنبه, 30 آذر 1391 ساعت 08:55

جریان‌های سیاسی پدیده‌ای بسیار مهم و نقش‌آفرین در تاریخ و تحولات جوامع به شـمـار می‌آیند. مـراد از جـریـان سـیـاسـی، یک حرکت سیاسی پویا و زنده است که با بـرخـورداری از ایـدئولوژی مشخص و گرایش‌های فکری درونی به مدد رهبران خود بر اقـشـار مـخـتـلف جـامعه تأثیر می‌گذارد و جبهه، جناح، حزب، سازمان، نهاد و یا گروه ویـژه خود را بنیان می‌نهد.

جریان‌های سیاسی پدیده‌ای بسیار مهم و نقش آفرین در تاریخ و تحولات جوامع به شـمـار می‌آیند. مـراد از جـریـان سـیـاسـی، یک حرکت سیاسی پویا و زنده است که با بـرخـورداری از ایـدئولوژی مشخص و گرایش‌های فکری درونی به مدد رهبران خود بر اقـشـار مـخـتـلف جـامعه تأثیر می‌گذارد و جبهه، جناح، حزب، سازمان یا نهاد و گروه ویـژه خود را بنیان می‌نهد. هدف نهایی جریان‌های سیاسی، کسب قدرت و استقرار نظام سـیـاسـی مـورد نـظـر خـود اسـت کـه آن را از طـریـق راهـبـردهـا و راهکارهای مختلف پی می‌گیرند.

جریان‌شناسی به شناخت یک طیف گسترده فکری، اعتقادی، سیاسی و ایدئولوژیک گفته می‌شود همچنین جریان‌شناسی را شناخت بسترها و چگونگی شکل‌گیری اندیشه‌ای با بررسی مبانی فکری تئوری‌پردازان به همراه بررسی مواضع و عملکرد آنان اطلاق می‌شود. در یک تعریف رساتر و کامل‌تر شاید بتوان گفت که «جریان‌شناسی به شناخت مبانی و خاستگاه فکری، سیاسی-اعتقادی و اندیشه‌ای، افراد، گروه‌ها و احزاب سیاسی خاصی که دارای دیدگاه‌ها، جهت‌گیری‌ها، مواضع و رفتار سیاسی متمایز از دیگران باشد، گفته می‌شود. بنابراین جریان‌شناسی یعنی شناخت یک گفتمان و پارادایم فکری است.»

بدین روی، شناخت صحیح مسائل سیاسی در هر جامعه، وامدار شناخت این جریان ها است. راه یـافـتـن ایـنکه هر جریان، از چه ماهیت فکری برخوردار است و نقاط قوت و ضعف آن چـیـسـت، بـه ویـژه بـرای نـسـلی کـه از تـاریخ رویش، پویش و خیزش جریان ها اطلاع کافی ندارد، بسیار ضروری است. از اینرو جزوه حاضر - که به صورت فایل ضمیمه قابل دریافت و مشاهده است - به بررسی تاریخ سه دهه‌ی جمهوری اسلامی با رویکرد جریان شناسی پرداخته که به همت جمعی از پژوهشگران اندیشکده تبیین تهیه شده است.

بارگیری پیوست‌ها:

دیدگاه‌ها   

 
0 # خضرایی 1391-11-03 21:05
خیلی خوب بود، هرچند هنور نخواندم!!!!
پاسخ دادن
 
 
+6 # سجاد 1391-12-26 11:11
با عرض سلام و خسته نباشید
فکر کنم اگر جزوه کامل بشه و وقایع بعد از 82 و به خصوص فتنه که مورد تأکید مقام معظم رهبری (مدظله العالی) را در بر بگیره خیلی بهتر میشه
با تشکر
پاسخ دادن
 
 
+5 # مهدی 1392-01-03 18:14
باتشکر
پاسخ دادن
 
 
+8 # محسن خودسیانی 1392-02-30 15:04
سلام
از دوستانم شنیدم که این سایت عضو گیری هم دارد اما هر چی گشتم نبود
به ما اطلاع داده شد که مقالات را بصورت ایمیل در اختیار دوستان و اعضا قرار می دهید
با توجه به مقالات بسیار مهمی که در این سایت مطالعه میکنم نیازمندم که روزانه از این مطالب آگاه بشم
سپاسگذار میشم اگر مارو یاری کنید در استفاده بهتر از سایتتان
از زحمات شما صمیمانه سپاسگذارم
پاسخ دادن
 
 
+2 # مرتضی 1393-02-21 13:11
با اقا محسن موافقم
پاسخ دادن
 
 
+8 # سرباز سیدعلی 1393-10-19 14:51
باسلام و خسته نباشید. جزوه جریان شناسی سیاسی بسیار عالی بود خدا خیرتون بده بدون هیچ وابستگی به جناح خاصی نوشتید اگه لطف کنید جریان شناسی و اتفات دولت نهم و دهم رو بهش اضافه کنید عالی میشه.لطف کنید هر وقت این کار رو انجام دادید به ایمیلم ارسالش کنید.ان شاء الله همیشه بابصیرت باشید.
پاسخ دادن
 

Noskhe Jadid

آخرین مطالب