بازتاب بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدارِ معلمان و فرهنگیان در رسانه های غربی/ 13 اردیبهشت 95

  چهارشنبه, 22 ارديبهشت 1395 ساعت 12:07

بیانات ارزشمند رهبر معظم انقلاب اسلامی، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (مد ظله العالی)، به سبب جایگاه حساس و تأثیرگذار ایشان در معادلات داخلی، منطقه‌ای و نیز نظام بین‌الملل، همواره مورد توجه رسانه‌های مختلف، خصوصاً رسانه‌های مطرح غربی بوده و بالطبع، بازتاب‌های گوناگونی را نیز در این رسانه‌ها به دنبال داشته است. اندیشکده راهبردی تبیین می‌کوشد با رصد دقیق و هدفمند این بازتاب‌ها، دورنمایی کلّی از عکس‌العمل این رسانه‌ها را در قبال بیانات و مواضع معظم‌له، به تصویر بکشد.

خلاصه مدیریتی

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح  امروز (دوشنبه) در دیدار هزاران نفر از معلمان و نومعلمان سراسر کشور ضمن تجلیل از تلاش‌ها و زحمات جامعه‌ی معلمی، «تربیت نسل آینده‌ای با هویت مستقل، عزتمند، دینی و دارای شاخص‌های ممتاز و جریان‌ساز» را وظیفه‌ی اصلی و بسیار خطیر آموزش‌وپرورش و معلمان دانستند و تأکید کردند: اگر جامعه‌ای با چنین ویژگی‌هایی شکل بگیرد، قطعاً اقتصاد مقاومتی و بدون نفت، برخورداری از فرهنگ مستقل، اصلاح الگوی مصرف و روحیه‌ی ایستادگی و مقاومت در برابر زیاده‌خواهی‌ها معنا پیدا خواهد کرد.

 

ایشان هم چنین فرمودند: وقتی مقابل دشمن از نشان دادن قدرت بترسیم، دشمن پررو می‌شود، می‌گویند ایران در خلیج‌فارس رزمایش نداشته باشد؛ چه غلط ها!

 

فرمانده معظم کل قوا تاکید کردند: از آن طرف دنیا می‌آید رزمایش برگزار می‌کند؛ خب بروید همان خلیج‌ خوک‌ها، اینجا چه می‌کنید!؟ خلیج فارس خانه‌ی ما است. جای حضور ملت ایران است، این‌طور باید باقدرت‌های زیاده‌خواه مواجه شد.

 

از میان سخنان رهبر انقلاب در این دیدار در رسانه های انگلیسی و فارسی زبان غربی عمدتا بحث رزمایش نظامی آمریکا در خلیج فارس و ارجاع به خلیج خوک ها، بحث آموزش زبان انگلیسی، تحمل مخالف و اصلاح الگوی مصرف مورد توجه واقع شد.

 

اظهارات حسن روحانی درباره زبان انگلیسی دو روز بعد از اظهارات رهبر انقلاب، زمینه را فراهم کرد تا بی بی سی فارسی با انعکاس اظهارات او و 11 مورد ازاین دست اظهارات، بر کلید واژه "اختلاف نظر رهبر انقلاب و حسن روحانی" تأکید کند و وجود اختلاف میان این دو مقام عالی را به مخاطب القا کند.

 

در ادامه برخی از قسمت های بازتاب بیانات رهبر انقلاب در رسانه های غربی ارائه می شود:  

 

آسوشیتدپرس در گزارشی درباره سخنان آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای نوشت: «رهبر عالی ایران از حضور آمریکا در منطقه خلیج فارس انتقاد کرد و می‌گوید که نیروهای آمریکایی باید به خلیج خوک‌ها برگردند». ایشان هم چنین بیان داشتند که تنها زبان انگلیسی زبان علم نیست. اصرار بر ترویج زبان انگلیسی کاری ناسالم است. دیگر زبان های دنیا مانند اسپانیایی، فرانسوی، آلمانی و شرقی هم زبان علم محسوب می شوند.

 

• المانیتور: اظهارات رهبر ایراان پاسخی بود به قطع نامه 28 آوریل سناتور رندی فوربس در مورد حضور نیروی دریای ایران در خلیج فارس. در حالی که خبر قطع نامه فوربس در آمریکا بازخورد بسیار کمی داشت، تیتر اصلی روزنامه کیهان در ایران بود.

 

پایگاه خبری هیل کنگره آمریکا: رهبر ایران در روز دوشنبه به آمریکا هشدار داد که به خلیج فارس نزدیک نشود، جایی که یک ناو گروه هواپیمابر آمریکا حضور دارد.

 

هیل: این اظهارات بعد از این مطرح شد که نیروی دریایی آمریکا، زمان استقرار ناو هواپیمابر خود را در منطقه برای حمایت از جنگ علیه داعش در عراق و سوریه طولانی کرد. ایشان همچنین تأکید کردند فارغ از موضع آمریکا، تهران به مانورهای نظامی خود ادامه می دهد.

 

بی بی سی فارسی بعد از انعکاس بیانات رهبر انقلاب درباره اصلاح الگوی مصرف و ایجاد هویت مستقل برای کودکان نوشت: آقای خامنه ای از سال های اول دوران رهبری خود موضوع "تهاجم فرهنگی" و "شبیخون فرهنگی" را مطرح کرده بود و مکررا در مورد آن هشدار می داد. او اخیرا و در پی رسیدن ایران به توافق جامع اتمی با قدرت های جهانی هم نسبت به احتمال "نفوذ دشمن" از راه های مختلف فرهنگی، اقتصادی و سیاسی هشدار داده است.

 

صدای آمریکا: رهبر جمهوری اسلامی طی سالهای گذشته انتقادات بسیاری به مباحث و دروس آموزشی ایران کرده است و این انتقادات معمولا موجب تغییراتی در این دروس شده است؛ از جمله انتقادات او به دروس علوم انسانی در دانشگاه‌ها که بر مبنای نظریات غربی تدریس می‌شد.

***

آسوشیتدپرس: ایران حضور آمریکا را در خلیج فارس مورد انتقاد قرار داد


 

آسوشیتدپرس در گزارشی درباره سخنان آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای نوشت: «رهبر عالی ایران از حضور آمریکا در منطقه خلیج فارس انتقاد کرد و می‌گوید که نیروهای آمریکایی باید به خلیج خوک‌ها برگردند».

 

در ادامه گزارش این رسانه آمریکایی آمده است: «اظهارات رهبر ایران، اشاره آشکاری به حمله ناکام سال 1961 کوبایی‌های تبعیدی‌ و آموزش دیده سیا به کوبا بود. مسلمانان همچنین خوک‌ها را حیواناتی کثیف می‌دانند و قرآن (کریم) پیروان اسلام را از خوردن خوک منع می‌کند».

 

در 17 آوریل 1961کوبا شاهد عملیات موسوم به خلیج خوک‌ها به‌منظور براندازی دولت فیدل کاسترو بود. در آن زمان حدود 1500 تبعیدی کوبایی که توسط سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا سازمان‌یافته و مسلح شده‌ بودند، در این منطقه فرود آمدند.

 

دولت کوبا از نقشه عملیات مطلع شد و نیروهای طرفدار فیدل کاسترو، با غافلگیر کردن نیروهای متجاوز، ظرف 48 ساعت نیروهای شرکت‌کننده در عملیات خلیج خوک‌ها را دستگیر، زندانی و اعدام کردند.

 

رهبر ایران هم چنین به مسئولین آموزشی تأکید کردند که زبان های دیگر را وارد برنامه زبان های خارجی کنند  و محدود شدن به انگلیسی را اشتباه خواندند.

 

ایشان هم چنین بیان داشتند که تنها زبان انگلیسی زبان علم نیست. اصرار بر ترویج زبان انگلیسی کاری ناسالم است. دیگر زبان های دنیا مانند اسپانیایی، فرانسوی، آلمانی و شرقی هم زبان علم محسوب می شوند. رهبر انقلاب هم چنین با اعلام انتقاداتی در مورد الگوی مصرف طبقه ثروتمند تصریح کردند دولت باید الگوی مصرف را قانونمند کند. بخشی از این انتقادات به موج حضور ماشین های لوکس جدید در تهران و شهرهای بزرگ ایران مربوط می شود.

 

آیت الله خامنه ای افزودند: من بارها هشدار دادم اما الگوی مصرف اصلاح نشد. بچه پولدارهای نوکیسه با آن ماشین ها به این دلیل (عدم اصلاح الگوی مصرف) در خیابان هستند.

 

رهبر ایران که حرف آخر را در همه موارد حکومتی می زند، علیرغم توافق هسته ای، آشکارا نسبت به نیات غرب در مورد ایران و نفوذ فرهنگ و ارزش های غربی بدگمان بوده است.

 

http://bigstory.ap.org/article/cffb99268dd44b2bbf274a47c8beb113/iran-criticizes-us-presence-persian-gulf

 

تایمز رژیم صهیونیستی، سی بی اِس نیوز آمریکا، دیلی میل، فاکس نیوز، نیویورک تایمز، واشنگتن پست، هاآرتص،اِی بی سی نیوز و وب سایت یاهو خبر اسوشیتدپرس را بازنشر داده اند.

***

المانیتور: رهبر ایران به نیروی دریایی آمریکا: مانور نظامی خود را در خلیج خوک ها انجام دهید


 

رهبر ایران در سخنرانی 13 اردیبهشت خود، حضور نیروهای نظامی آمریکا در خلیج فارس را محکوم کرد. ایشان فرمود: امروز دشمنان حرفهاى بزرگ‌تر از دهان خودشان میزنند. طرّاحى میکنند که ایران باید در خلیج‌فارس رزمایش نظامى نداشته باشد. چه مطالب عجیبی؟ (چه غلط های عجیبی؟)  او از آن طرف دنیا مى‌آید اینجا رزمایش راه مى‌اندازد؛ شما اینجا چه‌کار می کنید؟

 

ایشان خطاب به آمریکا گفتند به خلیج خوک ها بروید. اشاره ایشان به خلیج خوک ها در جنوب غرب کوبا است، جایی که نیروهای آمریکایی، از حمله ای حمایت کردند که برای براندازی دولت فیدل کاسترو در 1961 برنامه ریزی شده بود. ایشان افزود: شما در خلیج فارس چه می کنید؟ خلیج فارس خانه ما است. خلیج‌فارس جاى حضور ملّت بزرگ ایران است. ایران باید حضور داشته باشد، باید رزمایش کند، باید اظهار قدرت بکند.

 

این اظهارات پاسخی بود به قطع نامه 28 آوریل سناتور رندی فوربس در مورد حضور نیروی دریای ایران در خلیج فارس. در حالی که خبر قطع نامه فوربس در آمریکا بازخورد بسیار کمی داشت، تیتر اصلی روزنامه کیهان در ایران بود.

 

فوربس که رئیس کمیته فرعی قدرت دریایی در کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان است، نوشت که ایران چندین بار قانون دریانوردی بین المللی را نقض کرده است و با اجرای مانور نظامی ثبات را در خلیج فارس از میان برده است. ایران در ماه ژانویه 2016 در دریای عمان و اقیانوس هند مانور نظامی برگزار کرده است. یکی از موارد نقض شده که در قطع نامه فوربس ذکر شده است، تصرف دو قایق نیروی دریایی آمریکا بود که از مرزهای ایران عبور کرده بودند. در این ماجرا 10 کماندوی آمریکایی اسیر شدند. با اینکه این اسرا خیلی زود آزاد شدند اما چند روز بعد، سپاه پاسداران انقلاب ایران، ویدئویی را منتشر ساخت که محاصره کماندوهای آمریکایی را نشان می داد. این ویدئو موجب خشم بسیاری از سیاسیون آمریکا شد.

 

رهبر ایران اشاره کرد زمانی که ایران قدرت خود را نشان نمی دهد، دشمن امتیاز بیشتری تقاضا می کند و شجاع می شود.

 

رهبر ایران هشدار داد ایران با سیستم هژمونیک بین المللی روبرو است و این سیستم برای جوانان ایران طراحی شده است. به جای استفاده از ابزار نظامی، این سیستم تلاش می کند فرهنگ جوانان را تغییر دهد به طوری که به جای گرایش به فرهنگ بومی به سیستم آنها تمایل داشته باشد.

 

رهبر ایران ابراز تأسف کرد که در برخی مقاطع به جای زبان فارسی، انگلیسی ترویج می شود و این روند به مهد کودک ها هم رسیده است. برای مقابله با اشاعه فرهنگ غربی در ایران برنامه خاصی نداریم و باید بر آموزش هویت مستقل، عزت و دینداری تمرکز کنیم.

 

http://www.al-monitor.com/pulse/originals/2016/05/khamenei-us-iran-persian-gulf-military-drills.html

***

پایگاه خبری هیل کنگره: رهبر ایران به آمریکا هشدار داد که از خلیج فارس نزدیک نشود


 

رهبر ایران در روز دوشنبه به آمریکا هشدار داد که به خلیج فارس نزدیک نشود، جایی که یک ناو گروه هواپیمابر آمریکا حضور دارد.

 

رهبر ایران اعلام کرد: اینجا چه کار می کنید؟ به خلیج خوک ها باز گردید. برو و آنجا مانور نظامی انجام بده. شما در خلیج فارس چه می کنید؟ خلیج فارس خانه ما است.

 

این اظهارات بعد از این مطرح شد که نیروی دریایی آمریکا، زمان استقرار ناو هواپیمابر خود را در منطقه برای حمایت از جنگ علیه داعش در عراق و سوریه طولانی کرد. ایشان همچنین تأکید کردند فارغ از موضع آمریکا، تهران به مانورهای نظامی خود ادامه می دهد.

 

امروز دشمنان حرفی بر زبان می آورند که از دهانشان بزرگ تر است. برای مثال آنها می خواهند مانع مانور نظامی ایران در منطقه بشوند. چه اظهار نظر احمقانه ای. خلیج فارس خانه ملت ایران است و به این ملت قدرتمند اختصاص دارد. ما باید در آنجا حاضر باشیم، مانور نظامی انجام دهیم و قدرت خودمان را نشان دهیم. این آمریکایی ها هستند که باید بگویند چرا از آن سر دنیا می آیند و در اینجا مانور نظامی برگزار می کنند.

 

رهبران نظامی آمریکا ملزم هستند که علیرغم توافق هسته ای ایران، مراقب ایران باشند.

 

http://thehill.com/policy/defense/278387-irans-supreme-leader-warns-us-to-stay-out-of-persian-gulf

***

بی بی سی فارسی: انتقاد آیت الله خامنه ای از ترویج زبان انگلیسی در ایران


 

آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران از "اصرار بر ترویج انحصاری زبان انگلیسی" در این کشور انتقاد کرده و آن را ناسالم خوانده است.

 

آقای خامنه ای امروز دوشنبه ۱۳ اردیبهشت (دوم مه) در دیدار با جمعی از معلمان در تهران گفت: "زبان علم فقط انگلیسی نیست... زبان های دیگر مثل اسپانیولی، فرانسه، آلمانی و [زبان] کشورهای شرقی هم زبان علمند".

 

او گفته است که کشورهای دیگر جلوی نفوذ زبان های بیگانه را می گیرند و افزوده: "نمی گویم از فردا آموزش انگلیسی را تعطیل کنیم، اما بدانیم چه می کنیم".

 

رهبر ایران در گذشته هم از ترویج آموزش زبان انگلیسی در ایران انتقاد کرده بود.

 

او از جمله در اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۴ در جمع معلمان استان کرمان گفته بود: "ناگهان از گوشه ای یک نفر تشخیص داده که باید ما به کودکان دبستانی، از کلاس اول - یا حتی پیش‌دبستانی - زبان انگلیسی یاد بدهیم؛ چرا؟ وقتی بزرگ شدند، هر کس نیاز دارد می‌رود زبان انگلیسی را یاد می‌گیرد. چقدر دولت انگلیس و دولت آمریکا باید پول خرج کنند تا بتوانند این طور آسان زبان خودشان را در میان یک ملت بیگانه ترویج کنند؟"

 

آیت الله خامنه ای در سخنان امروز خود همچنین بر لزوم پرورش "هویت مستقل" در کودکان تأکید کرده و گفته است: "بارها به مسئولان به طور علنی یا خصوصی تذکر داده ام، اما الگوی مصرف اصلاح نشده است".

 

او به عنوان نمونه ای از تأثیر الگوی مصرف مورد انتقاد خود در جامعه گفته است: "این بچه پولدارهای نوکیسه که با آن خودروهای کذایی در خیابان ها هستند به همین خاطر است. این را باید از کودکی یاد داد".

 

آقای خامنه ای از سال های اول دوران رهبری خود موضوع "تهاجم فرهنگی" و "شبیخون فرهنگی" را مطرح کرده بود و مکررا در مورد آن هشدار می داد.

 

او اخیرا و در پی رسیدن ایران به توافق جامع اتمی با قدرت های جهانی هم نسبت به احتمال "نفوذ دشمن" از راه های مختلف فرهنگی، اقتصادی و سیاسی هشدار داده است.

 

http://www.bbc.com/persian/iran/2016/05/160502_l10_khamenei_english_language

***

رادیو فردا: انتقاد (آیت الله) خامنه ای از «بچه پولدارهای نوکیسه» و «ترویج ناسالم انگلیسی»


 

(آیت الله) علی خامنه‌ای با انتقاد از «بچه پولدارهای نوکیسه»٬ باردیگر خواستار اصلاح «الگوی مصرف» در ایران شد و از ترویج «ناسالم» زبان انگلیسی در کشور و فقدان فرهنگ «تحمل مخالف» در ایران گلایه کرد.

 

به گزارش خبرگزاری‌ها٬ آقای خامنه‌ای روز دوشنبه ۱۳ اردیبهشت در دیدار با گروهی از معلمان به تشریح برخی مصادیق تغییر سبک زندگی مردم ایران پرداخته و از این روند انتقاد کرده است.

 

وی گفته که «الگوی مصرف» در ایران هنوز «اصلاح» نشده و مصرف «کالاهای خارجی و لوکس» از مصادیق «الگوی مصرف غلط» در ایران است که «باید اصلاح شود.»

 

رهبر جمهوری اسلامی «فرهنگ سازی» را از جمله بنیان‌های اصلی اصلاح «الگوی مصرف» در جامعه دانسته و درباره برخی دیگر از «آسیب‌های اجتماعی» سخن گفته است.

 

آقای خامنه‌ای همچنین نظام آموزشی در ایران را «فرسوده و کهنه» ارزیابی کرده و گفته که «نظام آموزشی کنونی برگرفته از نظام آموزشی اروپاست و همچون اثری موزه‌ای، دست‌نخورده باقی مانده و کهنه شده است.»

 

از سوی دیگر، رهبر جمهوری اسلامی خواستار «بازسازی» نظام آموزشی ایران شده و از ترویج «ناسالم» زبان انگلیسی در نهاد‌های آموزشی نیز انتقاد کرده است.

 

وی در عین حال اضافه کرده که بیان این انتقاد «به معنای تعطیل کردن آموزش زبان انگلیسی در مدارس نیست، بلکه بحث اصلی این است که بدانیم با چه حریفی مواجه هستیم.»

 

رهبر جمهوری اسلامی، افزوده که «متأسفانه در برخی مواقع بجای ترویج زبان فارسی، زبان انگلیسی ترویج می‌شود و اکنون کار به جایی رسیده است که آموزش زبان انگلیسی به مهد کودک‌ها کشیده شده است.»

 

او اضافه کرده «این موضوع به معنای مخالفت با یادگیری زبان خارجی نیست بلکه بحث اصلی، ترویج فرهنگ بیگانه در کشور و در میان کودکان، نوجوانان و جوانان است.»

 

وی با اشاره به ایجاد انواع موانع و سختی‌ها برای ترویج زبان فارسی در برخی از کشورهای غربی، افزود: در شرایطی که آن‌ها اجازه ترویج زبان فارسی را نمی‌دهند، ما زبان و فرهنگ آن‌ها را ترویج می‌کنیم، آیا این کار واقعاً عقلانی است؟

 

http://www.radiofarda.com/content/khamenei-on-new-rich/27711329.html

***

دویچه وله: (آیت الله) خامنه ای نظام آموزشی ایران را کهنه . "اثری موزه ای" خواند


 

رهبر جمهوری اسلامی در دیدار با جمعی از معلمان بار دیگر نسبت به تهدیدهای "نظام سلطه بین‌المللی" هشدار داد. او با انتقاد از ترویج آموزش زبان انگلیسی، این کار را باز گذاشتن میدان برای "گسترش فرهنگ بیگانه" دانست.

 

رهبر جمهوری اسلامی صبح دوشنبه، ۱۳ اردیبهشت، تربیت نسل آینده را از مهم‌ترین مسئولیت‌های نظام آموزشی کشور خواند و تاکید کرد که این کار در یک فضای رقابتی و با وجود حریفی به نام "نظام سلطه بین‌المللی" باید انجام شود.

 

به گزارش خبرگزاری ایسنا، (آیت الله) علی خامنه‌ای گفت: «ممکن است برخی تعجب کنند که چه ارتباطی میان آموزش و پرورش و "نظام سلطه بین‌المللی" وجود دارد، در حالی‌که واقعیت این است که نظام سلطه برای نسل جوان ملت‌ها بویژه ملت ایران برنامه دارد.»

 

او می‌گوید نظام سلطه می‌خواهد نسل آینده کشورها فکر، فرهنگ، نگاه و سلیقه مورد نظر او را داشته باشند و در نهایت نخبگان، سیاستمداران و افراد تأثیرگذار مطابق تمایل او فکر و عمل کنند.

 

ناخشنودی از آموزش موثر زبان خارجی

(آیت الله) خامنه‌ای یکی از برنامه‌های "حریف" برای اثرگذاری بر نسل آینده را آموزش زبان انگلیسی دانست و گفت: «متأسفانه در برخی مواقع بجای ترویج زبان فارسی، زبان انگلیسی ترویج می‌شود و اکنون کار به جایی رسیده است که آموزش زبان انگلیسی به مهد کودک‌ها کشیده شده است.»

 

او افزود این سخن به معنای مخالفت با یادگیری زبان خارجی نیست و بحث اصلی "ترویج فرهنگ بیگانه در کشور و در میان کودکان، نوجوانان و جوانان" است.

 

 (آیت الله) خامنه‌ای همچنین شالوده نظام آموزشی ایران را الگو گرفته از غرب و کهنه و فرسوده خواند: «نظام آموزشی کنونی برگرفته از نظام آموزشی اروپاست و همچون "اثری موزه‌ای"، دست‌نخورده باقی مانده و کهنه شده است، در حالی‌که لازم است نوسازی شود.»

 

او با انتقاد از برخی عنوان‌های مورد استفاده در رژیم گذشته مانند "پیشاهنگان" تصریح کرد که با وجود تشکل‌هایی همچون بسیج دانش‌آموزی و اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان نباید از "تعابیر و الفاظ گذشته که معانی خاصی را به‌دنبال خود منتقل می‌کنند" استفاده شود.

 

سابقه مدرسه‌های غیرانتفاعی

رهبر جمهوری اسلامی "تبدیل کردن روزافزون مدارس دولتی به مدارس غیر انتفاعی که بعضی از آنها نیز شهریه‌های سنگینی می‌گیرند" را کاری نادرست و نسنجیده توصیف کرد و خواستار افزایش کیفیت مدرسه‌های دولتی برای افزایش رغبت خانواده‌ها به آنها شد.

 

 (آیت الله) خامنه‌ای و "تحمل مخالف"

به گزارش خبرگزاری ایسنا، (آیت الله) خامنه‌ای "تحمل مخالف" را یکی از شاخصه‌های برجسته نسل آینده عنوان کرده و گفته است: «تحمل مخالف در جامعه نهادینه نشده است زیرا تا فردی مختصر طعنه‌ای می‌زند، با مشت به سینه او کوبیده می شود؛ این، یعنی عدم تحمل مخالف.»

 

کنترل "لغزش‌گاه فضای مجازی"

یکی دیگر از انتقادهای (آیت الله) خامنه‌ای در این سخنرانی متوجه وزارت ارتباطات بود که به گفته‌ی او فضای مجازی را "به‌صورت رها و غیرقابل کنترل" واگذاشته و از تاثیر "چنین عرصه‌ای که لغزش‌گاه است" بر نسل جوان غفلت می‌کند.

 

http://www.dw.com/fa-ir/a-19229598

***

یورو نیوز: رهبر جمهوری اسلامی: تحمل مخالف در جامعه نهادینه نشده است


 

(آیت الله) علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران به مناسبت هفته‌ معلم در دیدار با گروهی از فرهنگیان و دانشجویان گفت تحمل مخالف در جامعه نهادینه نشده است.

 

به گزارش وب‌سایت رهبر جمهوری اسلامی آقای خامنه‌ای تحمل مخالف را یکی از شاخص های برجسته برای نسل آینده ایران دانست و گفت: «تحمل مخالف در جامعه نهادینه نشده است زیرا تا فردی مختصر طعنه‌ای می‌زند، با مشت به سینه او کوبیده می‌شود، این، یعنی عدم تحمل مخالف.»

 

رهبر ایران در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد از ترویج زبان انگلیسی در کشور گفت: متاسفانه در برخی مواقع بجای ترویج زبان فارسی، زبان انگلیسی ترویج می شود و اکنون کار به جایی رسیده است که آموزش زبان انگلیسی به مهد کودک ها کشیده شده است.

 

وی افزود: زبان علم فقط انگلیسی نیست. اصرار بر ترویج انحصاری انگلیسی ناسالم است. زبان‌های دیگر مثل اسپانیولی، فرانسه، آلمانی و کشورهای شرقی هم زبان علمند. کشورهای دیگر جلوی نفوذ زبان بیگانه را می‌گیرند. نمی‌گویم از فردا آموزش انگلیسی را تعطیل کنیم، اما بدانیم چه می‌کنیم.

 

(آیت الله) خامنه‌ای گفت:‌ در شرایطی که آنها اجازه ترویج زبان فارسی را نمی دهند، ما زبان و فرهنگ آنها را ترویج می کنیم، آیا این کار واقعا عقلانی است؟

 

رهبر جمهوری اسلامی پیشتر نیز از ترویج آموزش زبان انگلیسی در ایران انتقاد کرده بود. وی در اردیبهشت سال ۱۳۸۴ در جمع معلمان استان کرمان گفته بود: «ناگهان از گوشه ای یک نفر تشخیص داده که باید ما به کودکان دبستانی، از کلاس اول زبان انگلیسی یاد بدهیم؛ چرا؟ وقتی بزرگ شدند، هر کس نیاز دارد می‌رود زبان انگلیسی را یاد می‌گیرد. چقدر دولت انگلیس و دولت آمریکا باید پول خرج کنند تا بتوانند این طور آسان زبان خودشان را در میان یک ملت بیگانه ترویج کنند؟»

 

انتقاد از الگوی مصرف غلط در کشور

آقای خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنان خود گفت الگوی مصرف در ایران غلط است و لازم است اصلاح شود.

 

وی گفت: مصرف کالاهای خارجی و قاچاق ده‌ها و صدها میلیاردی کالاهای لوکس، نمونه‌هایی از الگوی مصرف غلط در کشور است که باید اصلاح شوند و یکی از زیرساخت‌های اصلی برای اصلاح آنها فرهنگ سازی در نسل جوان است.

 

رهبر ایران افزود: بارها به مسئولان عمومی و خصوصی تذکر داده‌ام اما الگوی مصرف اصلاح نشده است. این بچه پولدارهای نوکیسه که با آن خودروهای کذایی در خیابان‌ها هستند به همین خاطر است. این را باید از کودکی یاد داد.

 

موضع‌گیری علیه رزمایش‌های دریایی ایران غلط اضافی است

بخش دیگری از سخنان رهبر ایران در انتقاد از مواضع آمریکا بود. وی با اشاره به طرحی که در کنگره آمریکا علیه رزمایش‌های دریایی ایران در جریان است گفت:‌ «امروز دشمنان حرف‌هایی می‌زنند که بزرگتر از دهان‌شان است و مثلا می‌گویند ایران در خلیج‌ فارس رزمایش نداشته باشد؛ چه غلط‌ ها. از آن طرف دنیا می‌آید رزمایش برگزار می‌کند، خب بروید همان خلیج خوک‌ها، اینجا چه می‌کنید؟»

 

(آیت الله) خامنه‌ای افزود: خلیج فارس، خانه و محل حضور ملت ایران، و ساحل خلیج فارس و سواحل زیادی از دریای عمان متعلق به این ملت است، بنابراین ما باید در این منطقه حضور، رزمایش و اظهار قدرت داشته باشیم و این آمریکایی‌ها هستند که باید بگویند چرا از آن سوی دنیا به اینجا آمده و رزمایش به‌ راه می‌اندازند؟

 

اشاره آقای خامنه‌ای به پیش‌نویس طرحی است که اخیرا یک نماینده جمهوری خواه در مجلس نمایندگان آمریکا ارائه کرده است. رندی فوربس نماینده ویرجینیا در کنگره آمریکا که این طرح را ارائه کرده گفته است حضور نظامیان ایران در خلیج فارس تحریک آمیز بوده است و باید تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال شود.

 

http://persian.euronews.com/2016/05/02/khamenei-on-english-language-maneuver-iran/

***

رادیوزمانه: (آیت الله) خامنه ای: چه غلط ها که ایران در خلیج فارس رزمایش نداشته باشد


 

رهبر ایران سخنرانی در جمع فرهنگیان و معلمان را با تمرکز روی “دشمن” شروع کرد و گفت از آن طرف می‌‌آید در خلیج فارس رزمایش برگزار می‌کند؛ خب برود خلیج خوک‌‌ها… اینجا چه می‌کند؟

 

آیت‌الله خامنه‌ای صبح دوشنبه ۱۳ اردیبهشت در دیدار با دانشجویان، معلمان و فرهنگیان سخنانی در باب “دشمن”، انحصاری بودن زبان انگلیسی، هویت مستقل و اقتصاد مقاومتی بیان کرد.

 

به گزارش “تسنیم”، رهبر جمهوری اسلامی گفت: «وقتی در برابر دشمن از قدرت‌نمایی بترسیم، دشمن پررو می‌شود.»

 

او “ادب و مودب بودن” را از شاخص‌های مورد نیاز برای تربیت دانش‌آموزان دانست اما هم‌زمان عنوان کرد که حرف‌هایی که دشمنان می‌زنند “بزرگتر از دهان‌شان” و “غلط زیادی” است.

 

(آیت الله)خامنه‌ای اشاره کرده که خلیج فارس خانه ایرانیان و جای حضور ملت ایران است: «از آن طرف دنیا می‌اید رزمایش برگزار می‌کند، خب برود همان خلیج خوک‌ها. اینجا چه می‌کنید؟ می‌گویند ایران در خلیج فارس رزمایش نداشته باشد، چه غلط‌ها!»

 

خلیج خوک‌ها، آبراهه کوچکی از دریای کارائیب در جنوب کوباست و کنایه (آیت الله)خامنه‌ای می‌تواند به عملیات نظامی ناموفقی بازگردد که سازمان سیا در این خلیج در آوریل سال ۱۹۶۱ برای سرنگون کردن حکومت کاسترو انجام داد.

 

دیدار (آیت الله)خامنه‌ای با فرهنگیان و معلمان به مناسبت هفته معلم انجام شده است. رهبر جمهوری اسلامی با اذعان به بازده مادی اندک تلاش معلمان کشور از مسئولان خواسته که از مسائل مادی معلمان غافل نشوند.

 

او هم‌چنین اصرار بر ترویج انحصاری زبان انگلیسی را ناسالم خوانده و گفته که زبان علم فقط انگلیسی نیست: «زبان‌های دیگر مثل اسپانیولی، فرانسه، آلمانی و کشورهای شرقی هم زبان علمند. کشورهای دیگر جلوی نفوذ زبان بیگانه را می‌گیرند. نمی‌گویم از فردا آموزش انگلیسی را تعطیل کنیم، اما بدانیم چه می‌کنیم.»

 

او در توضیح این هشدار گفته است: «در شرایطی که انها اجازه ترویج زبان فارسی را نمی‌دهند ما زبان و فرهنگ آنها را ترویج می‌کنیم. آیا این کار واقعا عقلانی است؟»

 

(آیت الله)خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنان خود به اولویت پرورش «هویت مستقل» نزد جوانان پرداخته است: «بعد از آن نوبت اقتصاد مقاومتی است. بارها به مسئولان، عمومی و خصوصی تذکر داده‌ام اما الگوی مصرف اصلاح نشده است. این بچه پولدارهای نوکیسه که با آن خودروهای کذایی در خیابان‌ها هستند، به همین خاطر است. این را باید از کودکی یاد داد.»

 

خبرگزاری‌های تسنیم و فارس، سخنان رهبر ایران را همان‌گونه که بیان شده‌اند پوشش داده‌اند؛ اما خبرگزاری مهر، با تعدیل ادبیات (آیت الله)خامنه‌ای، عباراتی چون «پررو شدن دشمن» را به «گستاخ شدن دشمن» تغییر داده و به جای “چه غلط‌ها” از عبارت “غلط‌های اضافی” استفاده کرده است.

 

http://www.radiozamaneh.com/275535

***

صدای آمریکا: کنایه "خلیج خوک ها" ی آیت الله خامنه ای به چه بود؟


 

رهبر جمهوری اسلامی ایران در دیدار با گروهی از فرهنگیان و دانشجویان، ضمن تکرار انتقاد از حضور ارتش ایالات متحده در آب‌های خلیج فارس و این که "می‌نشینند طراحی می‌کنند" که ایران در این منطقه مانور نظامی نداشته نباشد، خطاب به آمریکایی‌ها گفت شما هم بروید در همان "خلیج خوک‌ها" رزمایش برگزار کنید.

 

اظهارات آیت‌اﻟله علی خامنه‌ای در این دیدار، که روز دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ماه در تهران برگزار شد، ظاهرا در واکنش به پیش نویس قطعنامه یکی از نمایندگان کنگره آمریکاست که در آن خواستار برخورد با اقدامات تهران در خلیج فارس شده است که به گفته او امنیت این منطقه پراهمیت در تامین انرژی جهان را تضعیف کرده است.

 

رندی فوربس نماینده جمهوریخواه ایالت ویرجینیا و رئیس کمیته فرعی نیروی دریایی از کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا است و در این طرح که روز ۲۸ آوریل (نهم اردیبهشت) ارائه شد، گفته است ایران در مواردی قوانین بین‌المللی دریایی را نادیده گرفته و با برگزاری مانورهای نظامی در خلیج فارس، امنیت آن را تضعیف کرده است.

 

آقای فوربس همچنین به دستگیری ده ملوان آمریکایی در اواخر دی ماه گذشته توسط ایران در خلیج فارس اشاره کرده و آن اقدام را "غیرقانونی" دانسته است.

 

هرچند این ملوان‌ها یک روز بعد آزاد شدند، اما جمهوری اسلامی با انتشار عکس‌ها و فیلم‌هایی از آنها، اقدام به بهره‌برداری تبلیغاتی کرد که با انتقاد طرف آمریکایی روبرو شد.

 

در پیش نویس قطعنامه شماره ۷۰۹ گفته شده است که ناکامی ایران در پایبندی به قوانین بین المللی دریانوردی و برگزاری عملیات و مانورهای نظامی، به نحوی که موجب "بروز تنش" در آب‌های منطقه می‌شود، خطر برخوردهای ناخواسته در خلیج فارس را بالا می‌برد و تهدید علیه نظامیان ایالات متحده را نیز افزایش می‌دهد.

 

البته در متن قطعنامه پیشنهادی این عضو جمهوریخواه کنگره آمریکا، به جای استفاده از عنوان رسمی خلیج فارس، از خلیج عربی استفاده شده - نامی که برخی همپیمانان عرب آمریکا از آن استفاده می‌کنند - و همین موضوع نیز با انتقاد رسانه‌های ایران روبرو شده و آن را به عنوان بهانه‌ای برای "مغرضانه" بودن این طرح عنوان کرده‌اند.

 

عنوان "خلیج خوک‌ها" که آقای خامنه‌ای از آن استفاده کرده است، اشاره به عملیات نظامی نافرجامی است که به مدیریت آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) در آوریل ۱۹۶۱ میلادی با هدف سرنگونی حکومت کمونیستی فیدل کاسترو، که دو سال پیش از آن در کوبا به قدرت رسیده بود، انجام شد.

 

http://ir.voanews.com/content/iran-us-politics/3315035.html

بارگیری پیوست‌ها:

Noskhe Jadid

آخرین مطالب