بازتاب بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدارِ اعضای حوزه‌های علمیه تهران در رسانه‌های غربی/ 25 اردیبهشت 95

  پنج شنبه, 30 ارديبهشت 1395 ساعت 10:26

بیانات ارزشمند رهبر معظم انقلاب اسلامی، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (مد ظله العالی)، به سبب جایگاه حساس و تأثیرگذار ایشان در معادلات داخلی، منطقه‌ای و نیز نظام بین‌الملل، همواره مورد توجه رسانه‌های مختلف، خصوصاً رسانه‌های مطرح غربی بوده و بالطبع، بازتاب‌های گوناگونی را نیز در این رسانه‌ها به دنبال داشته است. اندیشکده راهبردی تبیین می‌کوشد با رصد دقیق و هدفمند این بازتاب‌ها، دورنمایی کلّی از عکس‌العمل این رسانه‌ها را در قبال بیانات و مواضع معظم‌له، به تصویر بکشد.

خلاصه مدیریتی

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار جمعی از مدیران، مدرسان و طلاب حوزه‌های علمیه‌ی تهران، «هدایت فکری و دینی»، «هدایت سیاسی و بصیرت‌افزایی» و «راهنمایی و حضور در عرصه‌ی خدمات اجتماعی» را سه وظیفه‌ی عمده‌ی روحانیت برشمردند و تأکید کردند: طلاب باید با کسب صلاحیت‌ها و آگاهی‌های لازم، در دنیای متفاوت امروز، خود را برای ایفای مسئولیت‌های تعیین‌کننده در جامعه آماده کنند.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با توصیه به طلاب برای قدر دانستن ارزش‌ها و مسئولیت‌های طلبگی افزودند: اگر همه‌ی تخصص‌های مورد نیاز یک جامعه به بهترین شکل وجود داشته باشد اما جامعه، دینی نباشد، آن ملت در دنیا و آخرت دچار خسران و مشکلات واقعی خواهد بود و این مسئولیت عظیم یعنی تبدیل جامعه به جامعه‌ای دینی، بر عهده‌ی علما، روحانیت و طلاب است.

 

از میان مطالب مهمی که رهبر انقلاب در این دیدار مطرح فرموده و تاکید کردند، رسانه های فارسی زبان غربی تنها بخش هایی از آن را منتشر کردند که در ادامه به صورت موضوعی ارائه می شود:

 

تأثیر فضای مجازی بر افزایش شبهات دینی و تزریق افکار غلط- فضای مجازی میدان واقعی جنگ است- ضرورت انقلابی بودن حوزه های علمیه- اسلام ارتجاعی- اسلام التقاطی و اسلام آمریکایی- ایفای مسئولیت های تعیین کننده توسط طلاب- عدم گرایش حوزه های علمیه به شیوه های دانشگاهی- وظیفه مهم هدایت سیاسی- تلاش آمریکا برای حذف روحانیت از حرکت عمومی ملت ایران

 

در ادامه، بازتاب بیانات رهبر انقلاب در رسانه های فارسی زبان به طور کامل ارائه می گردد:

 

بی‌بی‌سی: آیت‌الله خامنه‌ای: فضای مجازی میدان جنگ است

25 اردیبهشت

 

 

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، می‌گوید فضای مجازی در "افزایش شبهات دینی" موثر بوده و انگیزه‌های سیاسی برای "تزریق افکار غلط" وجود دارد. رهبر جمهوری اسلامی گفته است: "این میدان، میدان واقعی جنگ است و روحانیون و طلاب باید مسلح و آماده، وارد عرصه‌ مقابله با شبهات و تفکرات غلط و انحرافی شوند."

 

آیت‌الله خامنه‌ای در سخنرانی برای مدیران، استادان و شاگردان مدرسه‌های دینی استان تهران، گفت: "علت تأکید مکرر بر ضرورت انقلابی بودن حوزه‌های علمیه این است که استمرار حرکت صحیح و انقلابی کشور و جامعه، بدون حضور مستمر روحانیت امکان‌پذیر نیست."

 

آقای خامنه‌ای پنج سال پیش دستور داد نهادی با عنوان "مرکز ملی فضای مجازی" تشکیل شود تا درباره "صیانت از آسیب‌های" اینترنت تصمیم‌گیری و اقدام کند.

 

رهبر ایران در جلسه امروز خود با اعضای حوزه‌های علمیه تهران از یک سو "اسلام ارتجاعی" و از سوی دیگر "اسلام التقاطی و آمریکایی" را دو مشکلی معرفی کرد که به گفته او روحانیان ایرانی باید با تبلیغ "اسلام ناب" با آنها بجنگند.

 

او گفته است حتی اگر همه‌ تخصص‌های مورد نیاز جامعه‌ای فراهم باشد اما جامعه دینی نباشد مشکلات جدی وجود خواهد داشت و روحانیان وظیفه دارند این مشکل را برطرف کنند.

 

رهبر ایران از طلبه‌های حوزه‌های علمیه خواست خود را برای ایفای "مسئولیت‌های تعیین‌کننده" در جامعه آماده کنند، "البته این کار نباید به معنای هدف‌گیری مناصب و مقامات و عناوین باشد".

 

آقای خامنه‌ای به مدیران و استادان حوزه‌های علمیه توصیه کرده که مراقب باشند "حوزه‌های علمیه از شیوه‌ طلبگی به شیوه‌ دانشگاهی گرایش پیدا نکنند".

 

http://www.bbc.com/persian/iran/2016/05/160514_l45_khamenei_religion_internet

***

رادیو فرانسه: آیت‌الله خامنه‌ای: مبادا حوزۀ علمیه به شیوه‌های دانشگاهی نزدیک شود

25 اردیبهشت

 

 

آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کرد که«هدایت سیاسی» یکی از وظایف مهم روحانیت است. او گفت باید مراقب بود که حوزۀ علمیه به روش‌های دانشگاهی نزدیک نشود.

 

آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار با شماری از مدرسان و طلاب حوزه‌های علمیۀ تهران، «مسئولیت‌های طلبگی» را شرح داد. او پیش از هر چیز به خطرات اینترنت پرداخت و بر تأثیر فضای مجازی در «افزایش شبهات دینی و تزریق افکار منحرف و غلط در ذهن جوانان» تأکید کرد. (آیت‌الله) خامنه‌ای فضای مجازی را «میدان واقعی جنگ»ی دانست که «روحانیون و طلاب باید مسلح و آماده، وارد عرصۀ مقابله با شبهات و تفکرات غلط و انحرافی شوند».

 

آیت‌الله خامنه‌ای به طلاب توصیه کرد که «مسئولیت‌های روحانیت را که هیچ تخصص دیگری نمی‌تواند جایگزین آن شود»، به خوبی به عهده بگیرند.

 

(آیت‌الله) خامنه‌ای سپس هشدار داد که «شیوۀ طلبگی نباید به شیوۀ دانشگاهی گرایش پیدا کند».

 

قبل از (آیت‌الله) خامنه‌ای، حجت‌الاسلام صادقی رشاد رئیس شورای حوزه‌های علمیۀ استان تهران گزارشی از سوابق و فعالیت‌های حوزه ارائه کرد و گفت: «یکی از نگرانی‌هایی که امروزه حوزه‌های علمیه با آن مواجه هستند، فاصله گرفتن از هویت اصلی و تبدیل هویت آنها به هویت دانشگاهی است».

http://fa.rfi.fr/آیت‌الله-خامنه‌ای-مبادا-حوزۀ-علمیه-به-شیوه‌های-دانشگاهی-نزدیک-شود-20160514/ایران

***

رادیو فردا: آیت الله خامنه‌ای: حرکت انقلابی بدون حضور مستمر روحانیت ممکن نیست

25 اردیبهشت

 

 

آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی می‌گوید «استمرار نداشتن حضور روحانیت» موجب آن شد که مشروطیت و نهضت ملی شدن نفت به اهداف خود نرسند، اما در جمهوری اسلامی تداوم حضور روحانیون و علما، استمرار حرکت انقلاب را ممکن کرده است.

 

در دیدار روز شنبه ۲۵ اردیبهشت ماه با طلاب و مدرسان حوزه‌های علمیه تهران، رهبر جمهوری اسلامی مدعی شده که «آمریکایی‌ها از اول انقلاب درصدد حذف روحانیت از حرکت عمومی ملت ایران بودند تا در مرحله بعدی حضور مردم در صحنه از بین برود و انقلاب به شکست بینجامد».

 

او با این حال گفته است که «هنر امام خمینی این بود که نگذاشت دشمن، حضور روحانیت را در حرکت عظیم انقلاب و پس از آن متوقف کند، چرا که در غیر این صورت نه انقلاب پیروز می‌شد و نه جمهوری اسلامی به حرکت خود ادامه می‌داد».

 

آیت‌الله خامنه‌ای این موضوع را به جنبش‌های موسوم به بهار عربی یا به تعبیر او «بیداری اسلامی» هم گسترش داده، و مدعی شده که «چون دستگاه‌های دینی در آن کشورها متفرق هستند، این کار استمرار نیافت و بیداری به نتیجه لازم نرسید».

 

رهبر جمهوری اسلامی همچنین تأکید کرده که «استمرار حرکت صحیح و انقلابی کشور، بدون حضور مستمر روحانیت امکان‌پذیر نیست» و این موضوع دلیل تأکید مکرر او بر «ضرورت انقلابی بودن حوزه‌های علمیه» است.

 

آیت‌الله خامنه‌ای که پیشتر با وجود گذشت سه دهه از پیروزی انقلاب بهمن ۵۷ تأکید کرده بود که همچنان یک انقلابی است و نه دیپلمات، در اسفند سال ۹۴، خواستار آن شده بود که حوزه علمیه قم همچنان یک «حوزه انقلابی و مهد انقلاب» باقی بماند و گفته بود در حال حاضر انگیزه‌ها و طرح‌هایی برای «انقلاب‌زدایی» از حوزه علمیه وجود دارد.

 

او پس از آن تأکید کرده بود که «باید از هرگونه تلاشی برای ‘انقلاب‌زدایی’ از حوزه‌های علمیه احساس خطر کرد»، چرا که از نگاه او «اگر حوزه علمیه انقلابی نماند، ‘نظام جمهوری اسلامی’ در خطر انحراف از انقلاب قرار خواهد گرفت».

 

این هشدار آیت‌الله خامنه‌ای پس از آن در اظهارنظرهای روحانیان محافظه‌کار نزدیک به وی نیز تکرار شد، و از جمله احمد خاتمی، خطیب جمعه منصوب آیت‌الله خامنه‌ای در تهران، از آن ابراز نگرانی کرد که «هر کسی که یک نگاه اجمالی به صحن حوزه علمیه بیندازد می‌بیند که آن ‘شور و هیجان مقدس انقلابی’ که در شأن حوزه علمیه قم و همانند اول انقلاب باشد، وجود ندارد».

 

«فضای مجازی میدان واقعی جنگ است»

رهبر ایران در بخش دیگری از سخنانش فضای مجازی را در «افزایش شبهات دینی» مؤثر دانسته و گفته است که انگیزه‌هایی سیاسی برای «تزریق افکار غلط در ذهن جوانان» وجود دارد.

 

آقای خامنه‌ای در ادامه از «فضای مجازی» به عنوان «میدان واقعی جنگ» یاد کرده و افزوده است که «روحانیون و طلاب، باید مسلح و آماده وارد عرصه مقابله با شبهات و تفکرات غلط و انحرافی شوند».

 

او جامعه‌ای را که در آن «همه تخصص‌های مورد نیاز وجود داشته باشد اما دینی نباشد»، را موجب خسران و مشکلات واقعی خوانده و روحانیت را مسئول «تبدیل جامعه به جامعه دینی» خوانده است.

 

رهبر جمهوری اسلامی همچنین در این دیدار از طلاب و روحانیون خواسته است که «با کسب صلاحیت‌ها و آگاهی‌های لازم، در دنیای متفاوت امروز، خود را برا ایفای مسئولیت‌های تعیین‌کننده در جامعه آماده کنند».

 

http://www.radiofarda.com/content/f7-khamenei-remarks-on-clerics-role-in-continuing-islamic-revolution/27734816.html

***

رادیو زمانه: (آیت الله) خامنه‌ای: روحانیون برای مقابله با تفکرات انحرافی مسلح و آماده شوند

25 اردیبشهت

 

 

(آیت الله) علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در دیدار با اعضای حوزه‌های علمیه تهران از «اسلام ارتجاعی» و «اسلام آمریکایی» به عنوان دشمنان «اسلام ناب» نام برد و گفت وظیفه مهم روحانیون درک اسلام ناب و مقابله با تفکرات انحرافی است.

 

به گزارش خبرگزاری کار ایران، ایلنا، (آیت الله) خامنه‌ای شنبه ۲۵ اردیبهشت خطاب در بین اعضای حوزه علمیه تهران گفت که فضای مجازی در «افزایش شبهات دینی» تأثیر داشته است.

 

رهبر جمهوری اسلامی گفت که انگیزه‌هایی سیاسی برای «تزریق افکار منحرف در ذهن جوانان» وجود دارد و ادامه داد: «این میدان، میدان واقعی جنگ است و روحانیون و طلاب باید مسلح و آماده، وارد عرصه مقابله با شبهات و تفکرات غلط و انحرافی شوند».

 

(آیت الله) خامنه‌ای «اسلام ارتجاعی» را نمود واقعی تفکر انحرافی دانست و گفت که «لبه دیگر این قیچی، اسلام التقاطی و اسلام آمریکایی» است که «مشغول مقابله با اسلام ناب هستند».

 

رهبر جمهوری اسلامی ایران پیشتر نیز درباره رشد «اسلام آمریکایی» و جریان انحرافی هشدار داده بود و «سازش با صهیونیسم و آمریکا» را از خصوصیات آن برشمرده بود.

 

او در ۱۶ اردیبهشت گفت: «امروز جزو سیاست‌هاى قطعى دولت آمریکا و دولت‌هاى همراه با او اسلام‌ستیزى است، ایران‌ستیزى است، شیعه‌ ستیزى است؛ این‌جورى دارند حرکت می‌کنند. این سیاست قطعى آنها است».

http://www.radiozamaneh.com/277606

***

رادیو فردا: آیت الله خامنه ای می گوید فضای مجازی میدان جنگ است

26 اردیبهشت

 

 

آیت الله خامنه‌ای، فضای مجازی را میدان جنگی برای افزایش شبهات دینی و تفکرات انحرافی توصیف کرد و از روحانیون خواست وارد این میدان شوند.

 

به نوشته سایت رسمی رهبر جمهوری اسلامی ایران، آقای خامنه‌ای روز شنبه در دیدار با گروهی از مدرسان و طلاب حوزه‌های علمیه از روحانیون خواست مسلح و آماده، وارد این میدان شوند.

 

آیت‌الله خامنه‌ای همچنین گفت استمرار حرکت صحیح و انقلابی کشوروجامعه، به گفته وی بدون حضور مستمر روحانیت امکان‌پذیر نیست و روحانیت نباید از شیوه‌های طلبگی به شیوه های دانشگاهی گرایش پیدا کنند.

 

پیش از این آیت الله خامنه ای از روند آموزش تدریس علوم انسانی در دانشگاه های ایران انتقاد کرده بود. موضوعی که با انتقاد برخی اساتید و صاحب نظران دانشگاهی روبرو شد.

 

http://www.radiofarda.com/archive/news/20160515/143/143.html?id=27734939

بارگیری پیوست‌ها:

Noskhe Jadid

آخرین مطالب