هنری کسینجر از «عصر ترامپ» می گوید

  دوشنبه, 24 آبان 1395 ساعت 08:17

من فکر میکنم بیشتر سیاست خارجی جهان در شش تا نه ماه آینده احساس بلاتکلیفی دارد و صبر میکند تا نتیجه انتخابات کاملا مشخص شود.

جفری گلدبرگ در آتلانتیک نوشت: در ماه های گذشته با هنری کسنیجر وزیر امور خارجه اسبق آمریکا بارها در موضوعات مختلف مربوط به نقش آمریکا در جهان مصاحبه هایی داشته ام. مکالمات اما قبل از انتخابات شکل گرفت اما من متوجه تفاوت های بین کاندیداها در دیدگاهشان نسبت به سیاست خارجی شدم.

روز چهارشنبه روزی که آمریکا و جهان با شوک عظیم پیروزی ترامپ مواجه شدند من مجددا به طور تلفنی با کسینجر درباره دیدگاه هایش بعد از انتخابات صحبت کردم. او گفت که امروز از سایر کشورها به ویژه قدرت های بزرگ این انتظار میرود که وارد یک دوره مطالعاتی دربازه نحوه پاسخگویی به انتخاب ترامپ به عنوان رییس جمهوری میرود. او همچنین گفت که احتمالا داعش و دیگر گروه های تروریستی جهادی با حملات تروریستی ای قرار است ترامپ را آزمایش کنند و ببیند عکس العمل او در مقابل این ترورها چه خواهد بود.

کسینجر گفت: گروه های غیر دولتی احتمالا ارزیابی شان را نسبت به ترامپ با ایجاد برخی حملات تروریستی متناسب با اهدافشان نشان خواهند داد.

 

مصاحبه آتلانتیک با هنری کسینجر در زیر می آید:

 

انتخاب ترامپ چه معنی ای برای نقش آمریکا در جهان دارد؟

این انتخاب م ارا قادر میسازد که بین سیاست خارجی و سیاست داخلی مان رابطه برقرار کنیم. قطعا یک فاصله ای بین دیدگاه عموم مردم از نقش آمریکا در سیاست خارجی و دیدگاه نخبگان در این مورد وجود دارد.من فکر میکنم رییس جمهور جدید این فرصت را دارد که بین این دو گروه آشتی ایجاد کند. این فرصت برای او هست اما به خودش بستگی دارد که این فرصت را بقاپد یا نه.

 

آیا نسبت به صلاحیت یا جدیت ترامپ احساس بهتری دارید؟

ما باید این بحث ها و اینگونه سوالات را کنار بگذاریم. او رییس جمهور کشور است. ما باید به او فرصت رشد فلسفه هایش را بدهیم.

 

آیا قرار است به او کمک کنید؟

من هیچ دسترسی ای به او ندارم اما این رویکرد من نسبت به همه روسای جمهور از زمان ترک دفترم تا کنون بوده است. اگر از من بخواهد من حتما کمکش خواهم کرد.

 

بزرگترین دغدغه ت درباره ثبات جهانی بعد از این انتخابات چیست؟

کشورهای خارجی عکس العمل هایشان ناشی از حجم شوکه شدنشان است. من میخواهم احتمال ایجاد سطح جدیدی از دیالوگ ها را متصور شوم. ترامپ به مردم آمریکا میگوید: این فلسفه من در سیاست خارجی است و برخی از سیاست هایش با فلسفه های سابق ما قابل انطباق نیست اما با اهداف اولیه مردم آمریکا منطبق است.

 

آیا فکر میکنید ترامپ به نوعی فردی است که دائما از پوتین عذربخواهد؟

نه من فکر نمی کنم. ترامپ تنها دست به لفاظی زده است چرا که پوتین از او تعریف کرده و حرف های خوبی درباره او زده است و ترامپ نیز احساس کرده باید به این حرف های خوب پاسخ دهد

 

بنابر این هیچ شانسی برای اینکه روسیه از این وضعیت جدید سود ببرد وجود ندارد؟

اینکه پوتین صبر کند ببیند وضعیت به چه صورت خواهد شد محتمل تر است. روسیه و آمریکا در وضعیت هایی که هیچ یک از ما کنترلی روی آن نداریم نظیر اکراین و سوریه در تضادند. این امکان وجود دارد که برخی از شرکا در این درگیری ها برای اقداماتاشان احساس راحتی بیشتری داشته باشند. پوتین صبر میکند ببیند گزینه هایش چه تغییری کرده.

 

آیا امکان بروز نا امنی وجود دارد؟

من به طور کلی عرض میکنم: من فکر میکنم بیشتر سیاست خارجی جهان در شش تا نه ماه آینده احساس بلاتکلیفی دارد و صبر میکند تا نتیجه انتخابات کاملا مشخص شود. آنها شاهد انقلاب داخلی ما هستند. آنها میخواهند درباره این مساله مدتی مطالعه کنند اما از برخی جهات این حوادث تصمیم گیری را بار دیگر الزامی کرده است. تنها استثنا در این قانون این است که میتواند گروه های غیر دولتی باشد؛ آنجا ممکن است برای تحریک واکنش آمریکایی ها انگیزه هایی داشته باشند که در نهاید موقعیت مارا در کل جهان تضعیف میکند.

 

آیا تهدید داعش امروز جدی تر شده است؟

این گروه ها ممکن است دست به برخی حملات تروریستی در راستای اهدافشان بزنند تا واکنش ترامپ را در مقابل این اقدماتاشان بسنجند.

 

ایران چه پاسخی میدهد؟

ایران احتمالا به درستی این نتیجه را خواهد گرفت که توافق هسته ای امروز شکننده تر از گذشته است اما این کشور عزم عظیمی را حتی در مواجهه با فشارها نشان خواهد داد. هیچ کس چیز زیادی درباره سیاست خارجی ترامپ نمیداند و درنتیجه همه مدتی را به مظالعه این پدیده خواهند گذراند. در واقع "یک مطالعه دیوانه وار" واژه مناسب تریست.

 

چرا فکر میکنید این اتفاق افتاد(پپروزی ترامپ)؟

بخش بزرگی از پدیده ترامپ واکنش طبقه متوسط آمریکا به حمله به ارزشهای این طبقه توسط قشر روشنفکر و جامعه دانشگاهیست. دلایل دیگری هم وجود دارد اما این مساله مهمترین عامل آن است.

 

چطور به ترامپ پیشنهاد میکنید که خودش را به جهانیان معرفی کند؟

اول از همه باید نشان دهد او ورای همه چالش های شناخته شده است. دوم اینکه باید نشان داد که او انعکاسی از نوع پیروزی و ماهیت بالا آمدنش است. یک رییس جمهور مسئولیت نشان دادن راه را داد: اینکه ما برای به دست آوردن چه چیزی تلاش میکنیم؟ ما از چه چیزی حفاظت میکنیم؟ برای این منظور او باید ارزیابی و بازتابش را نسبت به این مسائل داشته باشد.

 

***

• این مطلب، صرفاً جهت اطلاعِ مخاطبان، نخبگان، اساتید، دانشجویان، تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران بازنشر یافته و الزاماً منعکس‌کننده‌ی مواضع و دیدگاه‌های اندیشکده راهبردی تبیین نیست.

 

• منبع: آتلانتیک

Noskhe Jadid

آخرین مطالب