اختلاف بین هند و پاکستان بر سر آب رودخانه سند بالا گرفت

  شنبه, 06 آذر 1395 ساعت 17:02

اختلاف بین هند و پاکستان بر سر آب رودخانه سند (ایندوس) با سخنان نخست وزیر هند در خصوص برنامه دولت برای جلوگیری از ورود آب رودخانه سند به پاکستان که به عنوان حیات کشاورزی این کشور محسوب میشود، بالا گرفته است.

'نارندرا مودی ' نخست وزیرهند روز شنبه در آئین افتتاح بیمارستان 'ایمز' در ایالت پنجاب تاکید کرد که آب رودخانه های 'اینداس' متعلق به هند است و نباید وارد پاکستان شود.
وی تاکید کرد که متعهد به فراهم کردن امکان استفاده از آب رودخانه ها برای استفاده کشاورزان در پنجاب و جامو وکشمیر است.
نخست وزیر هند با انتقاد از بی توجهی دولت های پیشین هند برای توقف اشتراک گذاری آب رودخانه هند با پاکستان گفت: درحالیکه کشاورزان هندی به شدت به آب نیاز دارند، بخش زیادی از آب رودخانه های اینداس، سوتلاج، بیس و راوی به پاکستان می رود.
وی افزود:یک گروه کاری برای بررسی استفاده از آب رودخانه های اینداس تشکیل شده است.
پاکستان این اقدام هند را به منزله اعلام جنگ با این کشور دانست و به بانک جهانی در خصوص این تصمیم هند شکایت کرد.
بانک جهانی نیز که در خصوص امضای پیمان سند نقش اصلی را ایفا کرده از درخواست پاکستان برای تشکیل دادگاه داوری بین المللی حمایت کرد.
هند با انتقاد از طرفداری بانک جهانی از پاکستان ،خواستار تشکیل یک کمیته بی طرف برای حل اختلافات با پاکستان در خصوص اختلاف در زمینه اشتراک آب رودخانه سند شده است.
بر اساس پیمان رودخانه سند (اینداس) که در سال 1960 بین هند و پاکستان امضا شد، هند می تواند از آب رودخانه های شرقی ( روی، بیس و سوتلج) استفاده کند در حالی که آب رودخانه های غربی( اینداس، جلوم و چناب) به پاکستان می رسد. اما هند می تواند برای مصرف داخلی، کشاورزی و تولید برق از آب رودخانه های غربی نیز استفاده کند.
با افزایش اختلاف هند و پاکستان که از چند ماه گذشته به علت خشونت های کشمیر و حمله شبه نظامیان به پایگاه ارتش در شمال هند آغاز شد ،دهلی نو تصمیم گرفت برای اعمال فشار بیشتر بر پاکستان از آب رودخانه های غربی نیز استفاده کند.
هند و پاکستان در سال 2010 نیز با یکدیگر بر سر توافق اینداس اختلاف پیدا کردند. پاکستان در مورد پروژه 330 مگاواتی برق هند در 'کیشن گنگا' به سازمان های جهانی حل اختلاف شکایت کرد و در سال 2011 هند مجبور به متوقف کردن این پروژه شد اما در سال 2013 هند تحت شرایط سخت مجوز ادامه پروژه خود را دریافت کرد.
سند (اینداس) که از فلات تبت سرچشمه گرفته و پس از عبور از جامو و کشمیر ،گلگیت و بلتستان ،بخش میانی پاکستان را پیموده و در نزدیکی بندر کراچی به دریای عرب می ریزد.
پاکستان که یکی از خشک ترین کشور های جهان است به آب چرخه سند بسیار نیاز دارد.

***

• این مطلب، صرفاً جهت اطلاعِ مخاطبان، نخبگان، اساتید، دانشجویان، تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران بازنشر یافته و الزاماً منعکس‌کننده‌ی مواضع و دیدگاه‌های اندیشکده راهبردی تبیین نیست.

 

• منبع: ایرنا

Noskhe Jadid

آخرین مطالب