لابی‌گری(Lobbying) در زبان انگلیسی یک عمل و حرفه ویژه است؛ که به‌منظور تلاش برای گسترش نفوذ یک دیدگاه مشخص در دستگاه حکومتی یک کشور یا در افکار عمومی انجام می‌گیرد. در برخی از کشورها، دفترهای ویژه‌ای به‌نام «دفاتر لابی‌گری» وجود دارد که در ازای دریافت پول به تلاش برای پیش‌برد حمایت از یک دیدگاه خاص به‌وسیله نفوذ در دولت و یا افکار عمومی می‌پردازند.

روزنامه واشنگتن‌پست نوشته است که نمایندگان کشورهای عربی در نشستی که هفته گذشته در امارات برگزار شد، معتقد بوده‌اند که ترامپ باید به برجام پایبند بماند، اما در منطقه با ایران مقابله کند.

دموکرات‌های آمریکا برای پیشبرد بدون مانع برنامه‌ها خود، کافی نیست که ترامپ را شکست دهند، بلکه لازم است که سنا را نیز به کنترل خود درآورند.

تعجبی نخواهد داشت اگر جان کری نیز به جمع انتخاب‌های سیاسی کمیته نوبل اضافه شود و وزیر خارجه کشوری چون آمریکا که تقریبا به هر بخشی از دنیا تجاوز کرده است، در کنار وزیر خارجه کشوری چون ایران که دست کم در طول یک قرن اخیر به هیچ کشوری حمله نکرده است به عنوان برنده جایزه صلح نوبل اعلام شوند.

توافق صلح در افغانستان با پذیرش آن توسط حکمتیار روند رو به جلویی را در تحولات این کشور نمایان کرد که با اقدام طالبان و یورش آن به قندوز، پیچیده‌تر شد.

«طرد» جای «فتح» نشسته است، اما انگیزه‌ها عوض نشده‌اند: در گذشته کشورگشایی به دنبال انقیاد و متمدن‌سازی وحشیان بود؛ امروزه طرد و اخراج به دنبال حفاظت از ملت در برابر نفوذ مضر آن‌هاست. همین نکته می‌تواند بحث‌های مکرر پیرامون سکولاریسم و حجاب اسلامی را تبیین کند که به وضع قوانین اسلام‌هراسانه با پیشتازی فرانسه در ده سال قبل منجر شد که حجاب را در مکان‌های عمومی ممنوع می‌کند. این توافقِ جمعی بر فهمی نواستعماری و تبعیض‌آمیز از سکولاریسمْ سهم معناداری در مشروعیت‌بخشی به پسافاشیسم داشته است.

اروپا فاقد این‌گونه ابزارهای ثبات‌سازی است که میانِ ایالت‌های مختلفِ آمریکا وجود دارد. بودجۀ مشترک اتحادیه فقط یک‌درصد از اقتصاد اروپا را تشکیل می‌دهد؛ درحالی‌که بودجۀ فدرال ایالات متحده تقریباً بیست‌درصد اقتصاد این کشور است. لذا کشورهایی مانند یونان که دوران دشواری از سر می‌گذرانند، نمی‌توانند به هیچ‌جا رو بیندازند. استگلیتز در دفاع از «بیشترشدن اروپا» استدلال می‌کند: یعنی گسترش بودجۀ اروپایی و برنامه‌های رفاهی مشترک و نظام دوطرفۀ بیمۀ سپرده‌گذاری.

پارلمان رژیم صهیونیستی یک قانون جدید مبارزه با تروریسم را در 15 ژوئن 2016 به تصویب رساند. بنابر خلاصه ارائه شده توسط وزارت دادگستری، این قانون، ابزارهای موثرتری را برای مبارزه با تهدیدات تروریستی مدرن، در اختیار مجریان قانون این رژیم فراهم خواهد داد و در عین حال ترکیبی از کنترل های اضافی و توازن های لازم را در اختیار رژیم صهیونیستی قرار می دهد.

این روزها سالگرد حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ است. ۱۵ سال بعد از این وقایع تروریستی افکار عمومی آمریکا به این نتیجه رسیده‌اند که عربستان سعودی عامل پشت‌پرده حمایت از تروریست‌ها بوده و باید پاسخگوی قربانیان این حملات باشد.

«فرضیه اوج تولید نفت» یعنی با توجه اینکه سرعت اتمام منابع کنونی از منابع جدید قابل دسترس پیشی می گیرد، بنابراین چیزی نمی گذرد که جهان به نقطه حداکثر تولید نفت می رسد، باعث ایجاد راهبردهای مشترک سیاسی و مالی از یک طرف و بیم و نگرانی کشورهای مصرف کننده نفت از طرف دیگر شد، اما تحولات عظیم در آمریکا در بخش عرضه و در چین یعنی در حوزه تقاضا باعث دگرگونی بازارهای انرژی جهان شد.

Noskhe Jadid

آخرین مطالب