مرشایمر صاحب یک نظریه در روابط بین‌الملل است که به‌ رئالیسم تهاجمی مشهور شده است. بر اساس تئوری مرشایمر دولت‌ها در پی دست‌یابی به امنیت مطلق‌اند و از آنجایی که ساختار نظام بین‌الملل آنارشی است و دولت‌ها به یکدیگر و نیات هم مطمئن نیستند، تلاش برای دست‌یابی به قدرت تمامی ندارد. اعتقاد مرشایمر به نبود حد اطمینان‌بخش برای کسب قدرت از سوی دولت‌ها، دلیل انتخاب نام رئالیسم تهاجمی برای تئوری اوست.

کتاب حاضر تلاشی در معرفی زمینه‌ی ریشه‌های فقر و ثروت است. عجم‌اوغلو و رابینسون از دریچه‌ای کاملاً متفاوت، نابرابری اقتصادی، ثروت و شکوفایی اقتصادی را- که امروزه در جهان مشاهده می‌شود- مورد بررسی قرار داده و ریشه‌ی این موضوعات را در نهاد‌های سیاسی و اقتصادی حاکم بر کشورها معرفی می‌کنند.

خانم کارن الیوت هاوس (Karen Elliott House) روزنامه‌نگار و سردبیر سابق وال‌استریت ژورنال و عضو ارشد اندیشکده علوم و امور بین‌الملل بلفر است. الیوت هاوس کتابی با عنوان «درباره عربستان سعودی» نوشته است. وی به مدت 35 سال به‌طور مکرر به عربستان سعودی سفر کرده و خود نیز در یک خانواده مذهبی بزرگ شده است. وی روایت جالب و جدیدی از جامعه عربستان ارائه می‌نماید که موجب ارزشمند شدن کتاب وی شده است.

در بخش دوم، به مقالاتی دیگر از کتاب «لابی یهود و رئالیسم تهاجمی» پرداخته خواهد شد که برخلاف بخش نخست که به تبیین دیدگاه مرشایمر پرداخته بود، شامل پاسخ‌های او در مقابل انتقادهای مطرح شده به کتاب «لابی اسرائیل و سیاست خارجی ایالات‌متحده» است.

هدف کتاب حاضر تبیین مفهوم امنیت به‌منظور روشن کردن حوزه‌ی آن، تعیین تناقض‌های موجود در زمینه­ی مناسبات امنیتی بین دولت و مردم و به دست آوردن ایده‌ای از تصویر کلی امنیت در روابط بین‌الملل است. دولت، ملت، امنیت انسانی، ملی و بین‌المللی، مهم‌ترین مفاهیمی هستند که در این کتاب مورد بحث و بررسی قرارگرفته‌اند.

تافلر نویسنده کتاب «جابجایی در قدرت» بین دو مفهوم «power shift» و «powershift» تمایز قائل می­شود و این مسئله را این‌گونه تبیین می­کند که مفهوم اول ناظر به جابجا شدن قدرت از کشوری به کشور دیگر، از شخصی به شخص دیگر، از اداره­ای به اداره دیگر و شبیه به این است؛ اما مفهوم دوم جابجایی خود مفهوم «قدرت» است، یعنی معنای قدرت دیگر مثل گذشته تعریف نمی­شود و به بسط این مفهوم می‌پردازد.

کتاب «رژیم اسرائیل و گسست‌های سیاسی- اجتماعی آن» توسط عبدالقادر عبدالعالی از نویسندگان موسسه تحقیقات وحده عربی بیروت نگاشته شده است. این کتاب به بررسی شکاف‌های اجتماعی و سیاسی در رژیم صهیونیستی و تأثیر متقابل شکاف اجتماعی و نظام انتخاباتی در این رژیم پرداخته است.

کتاب «رژیم اسرائیل و گسست‌های سیاسی- اجتماعی آن» توسط عبدالقادر عبدالعالی از نویسندگان موسسه تحقیقات وحده عربی بیروت نگاشته شده است. این کتاب به بررسی شکاف‌های اجتماعی و سیاسی در رژیم صهیونیستی و تأثیر متقابل شکاف اجتماعی و نظام انتخاباتی در این رژیم پرداخته است.

امام خامنه‌ای در سال‌های آغازین دهه­ هشتاد و ابتدای دهه­ چهارم انقلاب اسلامی، نظریه‌ی مردم‌سالاری دینی، ضرورت مشارکت سیاسی مردم مسلمان ایران را در قالب یک تئوری بومی- که توانایی توضیح تمام ابعاد مربوط به نظام­سازی سیاسی را داراست- مطرح نمودند. کتاب پیش رو به تبیین نظریه مردم‌سالاری دینی از منظر امام خامنه‌ای پرداخته است.

 کتاب اسلام و حقوق بین‌الملل یکی از معدود آثاری است که در زمینه‌ی نگاه اسلام به موضوعات بین‌المللی نگاشته شده است.

Noskhe Jadid

آخرین مطالب